Výhody za prezidentský úřad

Trump by kvůli impeachmentu mohl přijít o prezidentský důchod

Petr Barták
Petr Barták
Aktualizováno 20:16
21.1. 2021 3:54
Téma:

Od středečního poledne má Donald Trump nárok na roční důchod ve výši 221 400 amerických dolarů a mnohé další výhody. Pokud však Senát schválí jeho impeachment, mohl by o všechno přijít, informuje CNN.

Zákon v USA nepřiznává důchod prezidentům, jejichž funkční období skončí procesem impeachmentu. Ačkoli Trump v Senátu stále čelí žalobě, jeho odsouzení nemůže vést k jeho odvolání z funkce, protože jeho funkční období skončilo ještě před vynesením rozsudku.

 

Pokud ho tedy Senát uzná vinným, bude podle profesora práva na univerzitě v Severní Karolíně Michaela Gerhardta pravděpodobně zapotřebí druhého hlasování, aby se Trump stal nezpůsobilým pro pobírání jeho důchodu a dalších dávek. Toto druhé hlasování by ho zbavilo funkce bývalého prezidenta, což by podle Gerhardta vedlo ke ztrátě výhod tohoto úřadu.

 

 

Jiní odborníci se však ptají, zda by ho i druhé hlasování dokázalo zbavit důchodu a výhod. "Zdá se to docela diskutabilní,“ řekl Demian Brady, ředitel výzkumu Národní nadace unie daňových poplatníků, hlídacího psa vládních výdajů.

 

Další výhody, které Trump kromě svého důchodu získá, mohou být značné - cestovní náhrady, kancelářské prostory a plat zaměstnanců mohou pro exprezidenta překročit milion dolarů ročně. Podle analýzy Národní nadace unie daňových poplatníků bylo od roku 2000 poskytnuto celkem 56 milionů dolarů výhod čtyřem současným žijícím bývalým prezidentům.

 

 

Brady uvedl, že jednou z nejdražších výhod pro bývalé prezidenty je pronájem kancelářských prostor, který nemá žádná omezení. Bývalí prezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Barack Obama měli v loňském roce krytí více než 500 000 dolarů kancelářského nájemného.

 

Nájemné Jimmyho Cartera činilo jen zlomek - 118 000 $. A Trump, jehož podniky od svého nástupu do úřadu účtovaly americkým daňovým poplatníkům více než 1 milion dolarů za nájem a další služby, by podle Bradyho mohl být kompenzován nájem za kanceláře v jeho vlastním majetku.

 

Jedna výhoda, kterou Trump nedostane a kterou dostávají ostatní bývalí prezidenti, je zdravotní pojištění - prezident musí být ve federální funkci nejméně pět let, aby získal tuto výhodu, takže Trump ani Carter na to nemají nárok.

 

Zákon stanovující prezidentské důchody byl přijat v roce 1958, kdy Harry Truman, tehdy jeden ze dvou žijících bývalých prezidentů, měl finanční problémy. Objevily se však výzvy k ukončení nebo snížení důchodu a výhod pro bývalé prezidenty, zejména proto, že většina z nich má dnes značné výdělky z knih a přednášek.

 

Donald Trump opustil Bílý dům. Poslechněte si jeho projev:

Související témata:
TN.cz