Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nečekaný návrh

Trump chce navštívit Kima, rád by ho pozdravil a potřásl mu rukou

Historická schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una - 6
Zdroj: Profimedia
Poprvé se Trump s Kimem setkali v Singapuru

Americký prezident Donald Trump by se po skončení summitu G20 v Japonsku chtěl v neděli sejít s Kim Čong-unem. Vůdce KLDR oficiálně ještě pozvání nedostal, ministerstvo zahraničí ale nabídku označilo za "zajímavý návrh".

O překvapivém bodě svého programu informoval Trump na Twitteru, sejít by se chtěl s Kimem v neděli v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi.

 

"Po několika velice důležitých schůzkách, včetně té s čínským prezidentem Si, odjedu z Japonska do Jižní Koreje (s prezidentem Munem). Až tam budu, tak bude-li severokorejský vůdce Kim chtít, setkám se s ním v hraniční demilitarizované zóně, abych se s ním pozdravil a potřásl si s ním rukou," napsal americký prezident.

 

Na Trumpova slova v KLDR jako první reagovala náměstkyně ministra zahraničí Čche Son-hui, která dříve působila i jako hlavní vyjednavačka Severní Koreje v jaderných rozhovorech s USA. "Považuji to za velice zajímavý nápad, oficiální nabídku jsme ale neobdrželi," citovala diplomatku tisková agentura KCNA.

 

Spekulace o možném třetím summitu mezi Trumpem a Kimem tento týden potvrdil jihokorejský prezident Mun Če-in, který řekl, že obě strany spolu o schůzce neoficiálně jednají. Trump s Kim Čong-unem se spolu sešli naposledy letos v únoru v Hanoji.

 

 

Únorové jednání skončilo předčasně a bez dohody. V poslední době si však Trump s Kim Čong-unem navzájem poslali osobní dopisy. Trump ten Kimův označil za "nádherný", Kim zase Trumpův za "skvělý". Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno vyjádřil naději, že dopis, který Trump poslal severokorejskému diktátorovi, povede k obnovení rozhovorů.

 

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

sei tn.cz / ČTK