TŘÍFÁZOVÝ PLÁN

Trump chce oživovat ekonomiku, Američanům se to příliš nelíbí

Darja Stomatová
Darja Stomatová
17.4. 2020 20:39
Téma:

Počet nakažených ve světě přesáhl 2,2 milionu, téměř 150 tisíc lidí nemoci podlehlo. Přestože Spojené státy mají největší počet nakažených i mrtvých, šéf Bílého domu už představil tři fáze plánu na obnovu americké ekonomiky.

“Můžeme začít další fázi naší války, nazvali jsme ji ‘Opětovné nastartování Ameriky‘,“ prohlásil americký prezident Donald Trump.


Plán hospodářské obnovy detailně popisuje 18stránkový dokument. Každá ze tří fází by měla trvat zhruba 14 dní. Prezident zároveň zdůraznil, že směrnice nejsou pro guvernéry států závazné. Podle šéfa Bílého domu ale udržení restrikcí není z dlouhodobého hlediska možné.


Během první fáze by se většina současných opatření zachovala. Otevřít by se ale mohly restaurace, sportoviště nebo třeba kina za podmínky, že lidé budou dodržovat rozestupy.

 


Pokud počet nakažených nezačne zase stoupat, během druhé fáze mohou lidé opět začít cestovat. Otevřou se také vzdělávací zařízení. Američané si budou moci zajít i do baru, které budou fungovat jen v omezené kapacitě.


Během třetí, finální fáze se všichni zdraví Američané budou moci vrátit do práce. Povoleny budou třeba návštěvy nemocnic a pečovatelských domů. A podniky zvýší kapacitu zákazníků.
"Nová směrnice pro znovuotevření Ameriky je produktem spojení nejlepších vědeckých poznatků a zdravého rozumu. Spoluvytvářeli ji poradci z celé země," řekl americký viceprezident Mike Pence.

 


Podle šéfa Bílého domu by zhruba polovina států mohla začít uvolňovat restrikce už tento měsíc. Podle amerických médií plány odrážejí názor Donalda Trumpa, že ekonomika se může obnovit pouze v případě, že se lidé vrátí do práce a začnou utrácet peníze.


Plán vyvolal kritiku opozičních demokratů. Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové se vůbec nezabývá potřebou masového testování. Nedávné průzkumy také ukázaly, že prezident ztrácí podporu u obyčejných Američanů, 73 procent dotázaných si myslí, že nejhorší fáze pandemie ještě přijde a 66 procent s uvolňováním restrikcí nesouhlasí.

 

rod TN.cz