Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

summit vyspělých

Trump chce Rusko zpět v G7, Kanada je proti, Moskvě se nechce

Americký prezident Donald Trump na summitu skupiny vyspělých zemí G7, který dnes začíná v Kanadě, postrádá Rusko. Podle agentury Reuters šéf Bílého domu dnes ve Washingtonu prohlásil, že Rusko by se schůzek skupiny nejvyspělejších států mělo znovu účastnit. Z dřívější skupiny G8 bylo vyřazeno na jaře 2014 po okupaci ukrajinského Krymu. Kanada s Trumpovým názorem nesouhlasí, italský premiér je naopak pro. Rusko dalo najevo, že o členství nemá valný zájem.

"Vyhodili Rusko a měli by ho vzít zpátky, protože bychom měli mít Rusko u jednacího stolu," řekl prezident novinářům. "Miluji svou zemi a pro Rusko jsem noční můrou. Dodávám ale, že Rusko by na schůzce (v Kanadě) mělo být. Proč se scházíme bez přítomnosti Ruska?" poznamenal Trump.

 

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v krátké reakci na prohlášení amerického prezidenta řekl, že "Rusko se soustřeďuje na jiné formáty (schůzek)," než je skupina G7. Členem skupiny nejvyspělejších států se Moskva stala v roce 1997. Po dočasném pozastavení členství po okupaci Krymu se Kreml sám loni rozhodl definitivně skupinu opustit. Na dotazy, zda by Moskva přijala nabídku vrátit se, reagovala zatím ruská diplomacie vždy vyhýbavě.

 

Mluvčí kanadského premiéra Justina Trudeaua po Trumpově prohlášení konstatoval, že Kanada svůj odmítavý názor na přijetí Ruska do skupiny G7 nemění. Nový italský premiér Giuseppe Conte naopak podle agentury Bloomberg soudí, že Rusko by se vrátit mělo.

 

 

Trump dnes kanadskému summitu věnoval několik ze série tradičních ranních tweetů. Týkaly se zejména sporu mezi USA a Evropou kolem amerických cel na ocel a hliník. Kromě USA do sedmičky nejprůmyslovějších států patří Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a Německo.

 

Třidenní summit G7 v kanadském La Malbaie hodlá americký prezident opustit už v sobotu ráno místního času (po půlnoci SELČ), kdy odletí do Singapuru na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V jednom z twitterových vzkazů dnes prezident poznamenal, že si aspoň na chvíli během cesty do Kanady a Singapuru odpočine od "ruského honu na čarodějnice", jak označuje vyšetřování vlivu Moskvy na americké volby v roce 2016.

 

Na svou zahraniční cestu americký prezident oproti zvyklostem odcestuje sám, bez manželky Melanie. Její absenci Bílý dům zdůvodnil nedávnou operací, při níž lékaři první dámě odstranili z ledviny nezhoubný novotvar. Dnes Trump upřesnil, že chirurgický zákrok trval čtyři hodiny, a lékaři po něm pacientce doporučili, aby se po dobu jednoho měsíce zdržela cestování letadlem.

ČTK