Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 6. 2018
křehká vyjednávání

Trump dostal od Kim Čong-una obálku. Světu tají, co našel uvnitř

Zdroj: TV Nova

Očekávaný summit mezi prezidentem Spojených států a lídrem KLDR se uskuteční podle původního plánu 12. června v Singapuru. Potvrdil to prezident Donald Trump poté, co se v Bílém domě setkal se severokorejským vyslancem. Ten mu předal i obálku s dopisem od Kim Čong-una. Co ale v dopise stojí, Trump zatím neprozradil.

Neobvykle velkou obálku s dopisem předal prezidentu Donaldu Trumpovi emisar severokorejského vůdce Kim Čong-una v Oválné pracovně Bílého domu. Zatímco média spekulují o tom, co je obsahem dopisu, prezident Trump utrousil pár škodolibých poznámek.


"Je to velmi pěkný dopis. Chcete vědět, co je jeho obsahem? Jak moc? Byl to ale velmi zajímavý dopis a v určitém okamžiku, až to bude vhodné, vám ho budu moci dát. Možná už velmi brzy. Ale opravdu, bylo to předání dopisu, ze kterého se vyklubala dvouhodinová konverzace," sdělil pouze tajemně Trump.

 

jestli obálku s dopisem opravdu otevřel, nebo pouze vtipkoval, ale zatím jasné není. Po schůzce s Kimovým vyslancem prohlásil, že nepochybuje, že se Severokorejci chtějí vzdát jaderných zbraní. O lidských právech ale spolu prý nemluvili. Bavili se ovšem o nových sankcích, které Bílý dům zatím odložil.

 

 

"Máme připravené stovky sankcí. Řekl jsem ale, že je neuvalíme. Proč bychom to dělali, když tak pěkně komunikujeme," pochvaloval si Trump.

 

Prohlásil také, že KLDR a USA stojí před rozvinutím vztahů a že výchozím bodem bude summit v Singapuru. Na schůzku století, která se uskuteční už za deset dní, se připravují i v Singapuru.

 

"Singapur bude hrát roli dobrého hostitele. Vím, že zpravodajské služby obou zemí i singapurská zpravodajská agentura jsou teď zaneprázdněné plánováním, aby zajistili bezpečnost," sdělil tamní ministr obrany.

 

Páteční schůzka šéfa Bílého domu s představitelem severokorejského režimu byla první za posledních osmnáct let.

Darja Stomatová/ lud TN.cz