Bylo to omylem

Trump ohrozil bezpečnost vojáků v Iráku. Odhalil jejich identitu

Téma:

Prezident Spojených států Donald Trump zřejmě omylem vyzradil umístění i totožnost vojáků z elitních amerických námořních jednotek. Může tak ohrozit jejich bezpečnost. Na sociální síti totiž zveřejnil video ze své vánoční návštěvy na americké základně v iráckém Anbáru a jsou na něm vidět obličeje vojáků. Působení speciálních jednotek, včetně identity jejich členů, je přitom přísně tajné.

Emotivní video na oficiálním profilu prezidenta Spojených států obletělo celý svět - místo patriotismu a hrdosti ale vzbudilo rozruch. Šéf Bílého domu si na něm podává ruku a fotí se s členy elitních amerických námořních jednotek. Mají patřit k týmu Seal Team Five. "Bylo nám s Melanií ctí navštívit naše úžasné vojsko na letecké základně Al Asad v Iráku. Bůh žehnej USA!" uvedl hrdě Trump.

 

Zatímco na oficiálních záběrech bývají tváře elitních vojáků zpravidla rozmazané, na videu prezidenta na sociální síti nebyly. To podle expertů může vážně ohrozit jejich bezpečnost.

 

Zveřejnění podobných informací v médiích může způsobit problém, a to v případě, že někdo z těchto armádních zaměstnanců bude zadržen nepřátelskou vládou nebo bude chycen teroristickou skupinou. Neutají tak svou identitu ani profesi.

 

 

 

Rozruch vzbudila i další informace a to o exprávníkovi Trumpa Michaelu Cohenovi. Americká média odhalila, že Cohen měl v Praze během americké prezidentské kampaně roku 2016 navázat kontakty s Kremlem. Cohen přitom tvrdí, že v Česku nikdy nebyl. O opaku prý ale svědčí přihlášení jeho mobilního telefonu do české mobilní sítě.

 

Informace o kontaktech Trumpova okolí s Ruskem hází na šéfa Bílého domu negativní světlo. Možná i proto není mezi Američany tak oblíben jako jeho předchůdce Barack Obama. Podle nedávného průzkumu Američané nejvíce vzhlíží k bývalému prezidentskému páru.

Darja Stomatová, sei TN.cz