den nezávislosti

Trump opěvoval USA. Šokoval nesmysly o letadlech v 18. století

Téma:
USA

Vystoupení amerického prezidenta Donalda Trumpa u příležitosti oslav Dne nezávislosti vzbudilo velký posměch. Ve vlasteneckém projevu se totiž Trumpovi dost zásadně popletla historie. Nejvíc šokoval prohlášením, že američtí vojáci statečně převzali všechna letiště ve válce o nezávislost. V 18. století ovšem letadla neexistovala.

Trump hovořil na schodech velkolepého Lincolnova památníku ve Washingtonu. Jeho projev byl oslavou lásky a jednoty USA, amerického charakteru, ducha a dalších vzletných slov. Ovšem potom prezident zabrousil do historie.

 

„Naše armáda obsadila vzduch, prolomila hradby, přebírala letiště. Udělala vše, co musela udělat. A ve Fort Henry, pod rudými raketami dosáhla vítězství,“ prohlásil Trump o válce o nezávislost s Británíí, ke které došlo v letech 1775 až 1781. V té době ovšem žádná letadla ani letiště neexistovala. První úspěšný let se datuje až v roce 1903. Zároveň bitva u Fort Henry se konala až za války roku 1812, nikoli za americké revoluce.

 

Lidé ihned přispěchali s dalšími „postřehy“ jak to bylo s americkou historií. „Do konce války nebylo na kontinentu jediné letiště pod britskou kontrolou. Skvělý úspěch naší armády!“ smál se uživatel sítě Reddit. Další připojil, že dokonce v průběhu celé války nebylo v americkém vzdušném prostoru jediné letadlo RAF. Na Twitteru se zase ptal uživatel Jungle_os, jestli měl George Washington v letadle speciální sedadlo pro svého koně.

 

 

Další uživatelka Twitteru Patricia Valenti ovšem dodala, že Trumpovy nesmysly byly vlastně velmi užitečné. „Hodina historie byla vynikající, protože většina dnešních mladých lidí nemá ponětí o naší skutečné minulosti.“

 

Americká válka za nezávislost začala jako výsledek napětí mezi Velkou Británií a třinácti severoamerickými koloniemi. Boje vypukly v roce 1775. S pomocí Francie spojená americká armáda donutila Brity kapitulovat v roce 1783. Americký Kongres oficiálně přijal Deklaraci nezávislosti už 4. července 1776.
 

tbc TN.cz