Státní návštěva

Trump se jako první cizinec sešel s novým japonským císařem!

Prezident Spojených států Donald Trump zahájil oficiální část návštěvy Japonska. Spolu s manželkou Melanií se stali vůbec prvními zahraničními hosty, které přivítal nově korunovaný japonský císař Naruhito. Trump se poté sešel i s japonským premiérem, aby řešili neshody týkající se vzájemného obchodu.

Japonský císař Naruhito necelý měsíc poté, co usedl na trůn, vítá společně s chotí Masako jednoho z nemocnějších mužů planety. Jeho vůbec prvním zahraničním hostem je prezident Spojených států Donald Trump s manželkou Melanií.

 

Naruhito přijal americký prezidentský pár v Císařském paláci v Tokiu. Velkolepý ceremoniál se obešel bez proslovů.

 

Po vřelém přivítání následovala státnická část Trumpovy návštěvy, která už tak příjemná není. Na pracovním obědě s premiérem Šinzó Abem se řešily hlavně neshody ohledně vzájemných obchodních vztahů.

 

"Musíme pracovat na nerovnováze obchodu. Mezi našimi státy panuje obrovský nepoměr v obchodu a jsem si jistý, že se nám to podaří překonat," uvedl Trump.

 

 

Trnem v oku je Trumpovi japonský sedmdesátimiliardový přebytek vzájemné obchodní bilance. Ten by měl alespoň trochu vyvážit nákup 105 amerických bojových letounů a Trump s Abem se dohodl také na společném dobývání Měsíce. Optimistický je Trump i ve vztazích se Severní Koreou.

 

Zatímco Trump se věnoval politice a obchodu, americké první dámy se ujala císařovna Masako a zasvětila ji do tajů japonské kultury. Pro Melanii připravila vystoupení gejš i tradiční aranžování květin zvané ikebana.

Související témata:
pez, Kateřina Kučerová TN.cz