Nezaplacené daně

Trump se měl deset let vyhýbat placení daní. "Fake news!" tvrdí

Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Americký prezident Donald Trump
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Publikováno 28. 9. 2020
Téma:

Americký prezident Donald Trump podle zjištění deníku New York Times deset let neplatil daně. Během prvních dvou let svého působení ve funkci každoročně odvedl na daních pouze zhruba 750 dolarů, tedy přibližně 17 500 korun.

Placení daní v souvislosti s Donaldem Trumpem bylo velkým tématem už v roce 2016, během jeho předvolební kampaně. Trump byl totiž po desetiletích prvním prezidentem, který odmítl zveřejnit své daňové přiznání. Tehdy to odůvodnil probíhajícím auditem IRS (Internal Revenue Service).

 

Deníku New York Times se podařilo získat Trumpovy daňové dokumenty za posledních více než dvacet let. Z nich vyplývá, že za deset z posledních patnácti let prezident Spojených států neplatil žádné daně. Povinnost prý obešel tím, že vykázal vyšší ztráty než zisky.

 

 

Během prvních dvou let svého volebního období zaplatil ročně na federální dani z příjmu pouhých 750 dolarů. Donald Trump celou záležitost označil za vykonstruovanou, jde podle něj o "totálně falešné zprávy". Daňové přiznání prý zveřejní, až audit skončí.

 

"IRS se mnou nezachází dobře. Zachází se mnou velmi špatně," hájil se Trump. Audit se podle NY Times týká vrácení daně ve výši 72,9 milionů dolarů, tedy zhruba 1,7 miliardy korun, kterou Trump dostal navzdory velkým ztrátám v podnikání.

 

 

Právník Trumpovy organizace Alan Garten prohlásil, že "většina, ne-li všechny skutečnosti, se zdají být nepřesné" a po NY Times požadoval dokumenty, na jejichž základě Trumpa z neplacení daní obvinil. Ty deník odmítl poskytnout.

 

"V uplynulém desetiletí zaplatil prezident Trump federální vládě na daních desítky milionů dolarů," tvrdí Garten.

TN.cz