Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kritika jeho politiky

Trump se na summitu G7 obhajuje. Vyčítají mu cla, on odjede dřív

Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Donald Trump (archivní foto)

Americký prezident Donald Trump na summitu G7 znovu obhajoval zavedení cel na dovoz oceli a hliníku, která postihla mimo jiné Kanadu a Evropskou unii. Kritizoval také vysoký obchodní přebytek států G7 ve vztahu k USA.

Představitelé ostatních zemí americkému prezidentovi oponovali a předložili naopak argumenty pro zrušení cel. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nabídl, že přijede do Washingtonu, aby mohly obě strany vypracovat společnou analýzu a vyřešit svůj spor smírně. Tato myšlenka se údajně dočkala od Trumpa příznivé odezvy.

 

Představitelé zemí G7, kterými jsou USA, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také Evropská unie jako celek, zahájili v kanadském La Malbaie dvoudenní summit v pátek v poledne místního času (večer SELČ). Očekává se, že diskuzím bude po oba dny dominovat Trumpova celní a zahraniční politika.

 

"Trump prezentoval svá čísla a ostatní vůdci zase jejich. Podle očekávání (Trump) neustoupil. Pravděpodobně to není proto, že by nerozuměl, ale kvůli domácí politice," prohlásil podle agentury Reuters nejmenovaný činitel, který jednání sledoval.

 

 

Podle tiskových agentur se na summitu kvůli vzájemnému nesouladu neočekává ani závěrečné prohlášení. Trump ale v pátek vyjádřil přesvědčení, že možnost vydání komuniké stále existuje. "Věřím tomu, že společné prohlášení bude," řekl šéf Bílého domu novinářům po setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

 

Summit sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa se koná v napjaté atmosféře. Už před zahájením se hovořilo o tom, že jednání nebudou snadná kvůli jejich nesouhlasu s obchodní politikou Trumpa. Bílý dům zase ohlásil, že Trump z Kanady odletí v sobotu ještě před koncem pracovních debat.

epa tn.cz / ČTK