porážku neuznává

Trump se ukázal na veřejnosti. Poprvé od chvíle, kdy měl prohrát volby

Kateřina Kučerová
Kateřina Kučerová
Aktualizováno 21:25
12.11. 2020 13:22
Téma:

Prezident Spojených států Donald Trump se poprvé objevil na veřejnosti od chvíle, kdy americká média zveřejnila odhady, podle kterých prohrál souboj o Bílý dům. Trump odmítá porážku uznat a v posledních dnech neměl na programu žádné oficiální akce. Ukázal se až na Den veteránů.

Donald Trump spolu s manželkou Melanií přišli uctít památku válečných veteránů k hrobu neznámého vojína na arlingtonském národním hřbitově nedaleko Washingtonu. Po krátkém obřadu Trump beze slova odešel.

 

Je to přitom jeho první oficiální akce od chvíle, kdy sčítání hlasů převážilo souboj o prezidentský post na stranu jeho soupeře Joe Bidena. Trumpův program je od té doby neobvykle prázdný a viděn byl pouze na golfu. Je přitom americkou tradicí, že neúspěšný kandidát uzná svou porážku a předá vládu vítězi.

 

 

 

Republikán Mitt Romney nebo demokratka Hillary Clintonová, poražení kandidáti z posledních let, neúspěch uznali krátce poté, co americká média zveřejnila projekce přisuzující vítězství jejich soupeřům. Právě tato vystoupení jsou podle odborníků nutná pro zachování demokratických principů.

 

"Když kandidát prohraje volby, je veřejné uznání porážky a její legitimity pro americkou demokracii opravdu klíčové," tvrdí profesor politologie Eric Schickler.

 

Den veteránů si nenechal ujít ani Joe Biden. Ten položil věnec u památníků Korejské války ve Filadelfii. Krátce poté vybral svého dlouholetého poradce Rona Kleina za budoucího personálního šéfa Bílého domu.

Související témata:
Kateřina Sejková TN.cz