KORONAVIRUS VE SVĚTĚ

Trump si pochvaluje lék na Covid-19, podle odborníků může poškodit srdce

Téma:

Nakažených ve světě je 5,6 milionu! Uzdravených je téměř 2,5 milionu. Nejvíce zasaženou zemí zůstávají Spojené státy. V některých tamních státech je epidemie dál na vzestupu. Nemoc si tam vyžádala už 100 tisíc životů

Světová zdravotnická organizace (WHO) pozastavila testy hydroxychlorochinu jako prostředku proti koronaviru. Lék původně vyvinutý proti malárii přitom preventivně užívá americký prezident Donald Trump.


“Ano, hydroxychlorochin. Beru ho pořád. Začal jsem před pár týdny. Myslím si, že je to dobré. Slyšel jsem o tom spoustu dobrých věcí,“ prohlásil Trump. Podle WHO, ale jeho dlouhodobé užívání může způsobovat srdeční problémy.

 


Částečné uvolnění restrikcí si užívají lidé ve Španělsku. Největší španělská města Madrid a Barcelona vstoupila do první fáze rozvolňování. Po dvou měsících si tak mohli lidé vychutnat skleničku vína na terasách a zahrádkách restauračních zařízení.


“Jsem šťastná, protože můžu jít ven a cítit svobodu. Poprvé jíme paelu a pijeme víno. Tohle mě dělá šťastnou, protože miluju jíst u moře,“ jásala obyvatelka Barcelony Teresa Bordaová.


Pro návštěvníky se v úterý otevřely také italské Pompeje. Jedinečná památka byla zavřená více než dva a půl měsíce. Stále tam ale platí řada omezení. Zpřístupnění Pompejí využil třeba americký pár, který přijel do Itálie ještě před vypuknutím nákazy oslavit 30. výročí svatby.

 


“Nechtěli jsme být jedni z milionu amerických turistů, kteří se vrátili do Ameriky. Rozhodli jsme se celou dobu zůstat v Itálii. A teď, po téměř třech měsících, jsou Pompeje konečně otevřené a my se nemůžeme dočkat, až je uvidíme,“ popsala turistka Colleen Hewsonová.


V chorvatském Dubrovníku v úterý po dlouhých týdnech zakotvila výletní loď, která svezla do Chorvatska řadu námořníků z podobných lodí. Plavidlo před tím odmítala pustit do svých přístavů řada zemí.


“V Americe zakázali všechno. Bylo naplánováno hodně letů, ale zrušili je. Na Barbadosu řekli ne! Na Bahamách ne! Potom jsme měli jet do Británie a tam taky zrušili lety. Stejně jako ve Španělsku a Itálii. Ale nakonec nás pustili sem, super!“ radoval se lodní recepční Dario Jagagic.

 


“Co jsme mohli dělat? Starali se o nás hezky a dělali všechno, co mohli. Svět se ale změnil. Všichni si mysleli, že jsme nakažení, ale my jsme zdraví. Konečně můžeme domů. Díky Bohu,“ doplnil kolegu Antonio Vurus.


Podobně se už dřív přes chorvatský přístav dostalo domů 800 dalších lidí zaměstnaných na vyhlídkových lodích.
 

Filip Šusta, rod TN.cz