Mexická hranice

Trump slaví. Peníze pro Pentagon může použít na stavbu hraniční zdi

Donald Trump při proslovu na zasedání Valného shromáždění
Zdroj: Profimedia
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 27.7. 2019 08:22
Téma:

Nejvyšší soud USA rozhodl, že americká vláda může využít 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) z peněz ministerstva obrany ke stavbě zdi podél hranice s Mexikem. Jde tak o vítězství pro prezidenta Donalda Trumpa poté, co použití peněz zakázal v květnu federální soud v Kalifornii.

Americký nejvyšší soud v pátek zvrátil poměrem pěti ku čtyřem hlasům rozhodnutí kalifornského federálního soudu, který zakázal americké vládě stavět hraniční zeď z peněz schválených Kongresem pro Pentagon. Informovala o tom agentura Reuters.

 

"Velké vítězství pro zeď. Americký nejvyšší soud zvrátil rozhodnutí soudu nižší instance a dal zdi na jižní hranici zelenou. Velká výhra pro bezpečnost hranic a vládu zákona!" napsal Trump na twitteru okamžitě po pátečním rozhodnutí soudu.

 

O použití výše zmíněných peněz se totiž republikánskému prezidentovi Trumpovi nepodařilo přesvědčit Kongres. Proti zdi na americko-mexické hranici se postavili demokraté i mexická vláda.

 

 

Donald Trump proto 15. února vyhlásil stav národní nouze s cílem financovat zeď bez souhlasu Kongresu. To ovšem napadli demokraté s tím, že jedná protiústavně. Několik států poté napadlo rozhodnutí vlády u soudu.

TN.cz