Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

řešení jaderné krize

Trump ukončí vojenská cvičení s Jižní Koreou. Vyjde vstříc Kimovi

Historická schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una - 4
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Spojené státy a Jižní Korea oznámily, že ukončí obrovská jarní vojenská cvičení, která vadí KLDR. Oba státy jsou ochotny udělat vstřícný krok, aby tím pomohly vyřešit severokorejskou jadernou krizi.

Spojené státy a Jižní Korea už nebudou nadále pořádat společná vojenská cvičení, která se každoročně konají v březnu a dubnu. Rozhodnutí amerického a jihokorejského ministra zahraničí oznámil Pentagon.

 

Oznámení přišlo jen několik dní poté, co skončil summit mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

 

Ačkoliv se na ničem formálně nedohodli, podle Trumpa měl summit i tak smysl - otevřel totiž cestu pro další vyjednávání o severokorejském jaderném programu. Zrušení vojenských cvičení tak má představovat jakési vstřícné gesto vůči KLDR ze stranu Washingtonu.

 

 

Severokorejský režim rozsáhlá jarní cvičení vždycky rozzuřeně kritizoval a považoval jej za přípravu invaze na sever. Podle amerického ministra obrany ale budou státy nadále pokračovat ve vojenské připravenosti - využijí k tomu nové programy, které zřejmě nebudou Kima tolik dráždit.

sei TN.cz