Roušky v Americe

Trump uznal, že roušky mají smysl. Situace v USA se může ještě zhoršit

Téma:

Americký prezident připustil, že se situace kolem koronaviru ve Spojených státech pravděpodobně ještě zhorší. Donald Trump také uznal přínos roušek a řekl, že sám je začne nosit. Američany vyzval, aby si je nasadili také, pokud nemohou dodržet odstup.

"Pokud můžete, nasaďte si roušku, když jste blízko ostatních, třeba ve skupině, nasaďte si ji. Já bych si ji taky nasadil," pronesl Donald Trump slova, která by před pár týdny čekal jen málokdo.

 

On sám roušku na veřejnosti většinou nenosil a dával najevo, že zakrývání nosu a úst nepovažuje za nutné. Teď otáčí a snaží se změnit uvažování milionů Američanů. Někteří z nich totiž odmítali nosit roušku, když ji nenosil ani prezident.

 

 

Nově ale šířil i doporučení, kdy ji ze solidarity nosí. "Když vstoupím do výtahu a jedu tam s dalšími lidmi, včetně ochranky, oni za to nemůžou. Oni tam musejí být, chci je také chránit, tak si roušku nasadím," řekl Trump.Každý den v Americe přibývají desítky tisíc nakažených. Celkem jich je už více než 4 miliony. Zdravotní systém zažívá bezprecedentní zkoušku. Tamní úřady se obávají, že se situace ještě zhorší dříve, než bude mít šanci se začít zlepšovat.

 

 

Podle odborníků Trumpovi jeho reakce na pandemii může uškodit v listopadových prezidentských volbách. Voliči podle průzkumů věří v boji proti koronaviru víc jeho sokovi, demokratovi Joe Bidenovi. A to o téměř 20 procentních bodů.

 

Dříve se mu při tom za masky vysmíval. "Biden měl roušku, ale přitom stál venku se svojí manželkou, při skvělých podmínkách a dobrém počasí. To mi přišlo zvláštní," prohlásil americký prezident.

 

 

Možnost porážky si ale nepřipouští. "Zaprvé, prohrávám, protože jsou to falešné průzkumy. Byly falešné v roce 2016 a teď jsou ještě víc," tvrdí Trump. Joe Biden, který za vlády Baracka Obamy zastával funkci viceprezidenta, prý pandemii využívá jako silnou zbraň v boji o prezidentské křeslo.

 

Jak se Trumpova otočka s rouškami podepíše na předvolebních preferencích se teprve ukáže.

FŠ, kvo TN.cz