Symbol protestů

Trump v londýnském muzeu. Skončila tam jeho nafukovací karikatura

Téma:

Velký balón naplněný héliem, který zobrazuje amerického prezidenta Donalda Trumpa coby vzteklé dítě v plenkových kalhotkách s mobilem v ruce, obohatí sbírky jednoho z nejpopulárnějších londýnských muzeí.

Létající figurínu, jež provázela protitrumpovské protesty po celém světě, získalo Muzeum Londýna, informovala v pondělí zahraniční média.

 

Šest metrů vysoká oranžová karikatura zvaná Baby Trump se poprvé objevila v roce 2018 na protestech před návštěvou amerického prezidenta v Londýně a složili se na ni jeho odpůrci.

 

Figurína pak díky podobným akcím absolvovala turné po celém světě. Kromě mnoha míst Spojených států bylo možné batole s klasickým trumpovským účesem i výrazem vidět v Argentině, Francii, Irsku či Dánsku.

 

 

Muzeum hodlá balón vystavit jako součást sbírek o dějinách politického aktivismu, dokumentujících například boj za volební právo žen, protesty proti válce v Iráku či na ochranu klimatu. Považuje ho za zdařilou ukázku britské satiry. Tvůrci figuríny její přesunutí do muzea uvítali s tím, že tak může dál lidem připomínat „politiku nenávisti“ a vyvolat vzpomínku na to, jak se Londýn postavil Trumpovi.

 

mch TN.cz