Střelba v El Pasu a Daytonu

Trump zamířil na místa masakru. Lidé ho "přivítali" protestem

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 7. 8. 2019
Téma:

Prezident USA Donald Trump zamířil do Daytonu a El Pasa - dvou měst, která zažila o víkendu vražedné řádění dvou střelců. Vřelé přijetí ho ale nečekalo, tamní obyvatelé totiž proti jeho návštěvě protestují. Vyčítají mu jeho kladný vztah ke zbraním i tvrdý postoj proti přistěhovalcům.

Dayton a El Paso. Města v odlišných státech s odlišnou historií, přesto obě spojila děsivá tragédie. Po víkendových střelbách jsou ulice plné truchlících lidí a všude je vidět smutek i strach. V takové atmosféře tam přilétá Donald Trump.

 

"Nejprve letíme do Daytonu a setkáme se s těmi, kdo byli první u zásahu i s některými z obětí. Letím s první dámou a jde o vzácnou příležitost pogratulovat policistům, kteří zneškodnili útočníka," prohlásil Trump už před návštěvou.

 

Situace to není lehká ani pro tamní obyvatele, ani pro Trumpa. Přesto se od prezidenta návštěva obou míst očekává. V Daytonu jsou z prezidentova příletu lidé rozpačití, někteří dokonce proti jeho přítomnosti protestují.

 

Nadšená není ani starostka Nan Whaleyová. "Jsem zklamaná jeho poznámkami. Myslím, že se mu opravdu nepodařily. Problém se zákonem o držení zbraní zmínil jen jednou. Nejsem si jistá, jestli prezident opravdu věří tomu, jak se o problematice zbraní vyjadřuje," uvedla starostka.

 

 

Vlažně se k příletu šéfa Spojených států a první dámy vyjádřil i starosta El Pasa. "On je prezident Spojených států a byla to jeho volba sem přijet. Já se budu chovat adekvátně svému úřadu," poznamenal starosta Dee Margo.

 

Situace v texaském městě je ještě palčivější. Někteří obyvatelé Trumpa obviňují, že svou protiimigrační rétorikou dodal střelci z El Pasa odvahu k podobným útokům. Lidé se bojí i vyhrocenější situace na hranicích Mexika a USA.

 

Napjatou atmosféru ve Spojených státech dobře vykresluje i středeční případ z New Yorku. Lidé si spletli zvuk vadného výfuku motocyklu se střelbou. Zpanikařili a začali utíkat.

epa TN.cz