Zmatky v diplomacii

Trump zatrhl ministrovi cestu do KLDR. Nedenuklearizují, tvrdí

Historická schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una - 5
Zdroj: Profimedia
Schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una
Téma:

Jen den poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že se chystá na návštěvu KLDR, uvedl prezident Donald Trump, že svého ministra vyzval, aby na Korejský poloostrov nejel. Podle Trumpa severokorejský režim dostatečně nepokročil v denuklearizaci korejského poloostrova.

Pompeo přitom ve čtvrtek oznámil, že on a jeho zvláštní vyslanec pro KLDR Stephen Biegun se příští týden vypraví do Severní Koreje. Prezident Donald Trump mu ale v pátek cestu zatrhl.

 

"Požádal jsem ministra zahraničí Mikea Pompea, aby teď nejezdil do Severní Koreje, protože mám pocit, že nedělají dostatečné pokroky v denuklearizaci Korejského poloostrova," uvedl Trump v pátek večer českého času na Twitteru.

 

Na vině není podle Trumpa jen severokorejský režim, ale také Čína. V dalším tweetu si Trump postěžoval, že Čína už nepomáhá s KLDR a jejím jaderným odzbrojením tak, jako dříve. A to kvůli obchodním sporům mezí Čínou a USA.

 

 

"Ministr Pompeo se těší na budoucí cestu do KLDR, nejspíš, až se náš obchodní vztah s Čínou vyřeší. Mezitím chci poslat nejvřelejší pozdravy a vyjádřit úctu předsedovi Kimovi. Těším se, že se brzy uvidíme," dodal americký prezident.

 

Ten se jako první prezident USA sešel se severokorejským vůdcem. Historickou schůzku v Singapuru v červnu sledoval celý svět. KLDR na ní přislíbila pracovat na jaderném odzbrojení poloostrova. Americký ministr zahraničí Pompeo od jara navštívil Pchjonjang už třikrát.

 

 

Expert na KLDR Harry Kazianis z Centra pro národní zájem, washingtonského think tanku zabývajícího se zahraniční politikou, si myslí, že jde o Trumpovu strategickou hru. "Čína používá KLDR jako vyjednávací čip a Trumpovi říká, že jestli s námi nebudete hrát naši hru, pokud jde o obchod, my s vámi nebudeme hrát vaši, pokud jde o KLDR," citoval Kazianise deník USA Today.

 

Analytik připomněl, že před schůzkou s Kimem ji Trump nejprve zrušil a odvolával se přitom na nepřátelské výroky představitelů KLDR. Přiměl tak zástupce Severní Koreje, aby za ním přišli a přemlouvali ho.

vbo TN.cz