Bílý dům

Trumpovi někdo zaslal obálku se smrtícím jedem. Úřady zasáhly včas

Donald Trump
Zdroj: Profimedia
Americký prezident Donald Trump
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
20.9. 2020 8:14
Téma:

Obálka adresovaná americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi obsahovala smrtelně nebezpečný ricin. Americkým úřadům se ji podařilo zadržet na začátku týdne při běžném třídění pošty zaslané do Bílého domu. Podle jejich vyjádření balíček zřejmě pochází z Kanady.

Podezřelá obálka byla podle informací portálu CNN testovaná hned dvakrát a oba testy prokázaly přítomnost jedovatého ricinu. Předtím, než je doručena do Bílého domu, je veškerá pošta tříděna a prověřována. Díky tomu se přišlo i na smrtící zásilku. Ta k Trumpovi zřejmě putovala z Kanady.

 

"Jsme si vědomi zpráv o balíčcích obsahujících ricin. Kanadské orgány činné v trestním řízení úzce spolupracují s jejich americkými protějšky. Jelikož se jedná o aktivní vyšetřování, nemůžeme poskytnout bližší informace," uvedla mluvčí kanadského ministra veřejné bezpečnosti Mary-Liz Powerová v prohlášení.

 

 

Incident vyšetřuje FBI a americká tajná služba. Podobné balíčky úřady zaznamenaly i v Texasu a podle jejich vyjádření mohou pocházet ze stejného zdroje.

 

"FBI a naše americká tajná služba a partneři americké poštovní inspekční služby vyšetřují podezřelý dopis obdržený v poštovním zařízení vlády USA. V tuto chvíli neexistuje žádná známá hrozba pro veřejnou bezpečnost," informoval polní úřad FBI ve Washingtonu.

 

 

Ricin je extrémně toxická sloučenina, která se získává z ricinových bobů a často se používá při teroristických pokusech. Může být použita ve formě prášku, pelet, plynu nebo kyseliny. Při požití způsobuje nevolnost, zvracení a vnitřní krvácení do žaludku a střev, po kterém následuje selhání jater a ledvin a smrt.

 

Nejedná se o první takový případ. Obálka se smrtícím jedem byla v minulosti zaslaná také Trumpovu předchůdci Baracku Obamovi. Z činu byla obviněná žena z Dallasu v Texasu a soud ji poslal na 18 let do vězení.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz