zkušenosti předků

Tuhé mrazy v březnu? Na teplé jaro zapomeňte, tvrdí pranostiky

Téma:

Že můžeme podle počasí odhadnout, jak bude za měsíc nebo dokonce v létě, věděly už naše babičky. Ne nadarmo se pranostiky předávají z generace na generaci. Co nás podle těch březnových čeká?

Hned na úvod pro vás nemáme moc dobrou zprávu – tedy alespoň pokud nejste milovníky třeskutých mrazů. Říká se totiž, že jak je 1. března, takové bude celé jaro. Právě noc na čtvrtek přitom byla nejchladnější za posledních několik let a teploty hluboko pod bodem mrazu se držely také přes den. To na jarní sluníčko příliš nevypadá!

 

O tom, jestli mrazy budou pokračovat ještě následující měsíc, by měla rozhodnout sobota. V minulosti 3. března slavila svátek Kunhuta a pranostiky tvrdí, že mrzne-li o Kunhutě, mrzne ještě čtyřicet dní. A co říká předpověď? V noci na sobotu teploty až -14 stupňů, přes den už ale -3 až +1! Zároveň ale prý platí: "Svatá Kunhuta – o chlup stoupne teplota." Uvidíme, bude to hop nebo trop!

 

A pokud se o mrazech nerozhodne ani na Kunhutu, jistí to 7. března Tomáš, protože zima, kterou Tomáš nese, dlouho námi ještě třese. Pokud ale meteorologům vyjde předpověď, nemáme se čeho bát a můžeme vítat jaro. Na Tomáše by mělo být až 7 stupňů.

 

 

Co se týče březnových pranostik obecně, ty zatím platí snad bez výjimky. Březen za kamna vlezem i březnové slunce od nohou studí zpochybnit nemůžeme, stejně jako že březen umí sníh a led rozehřát, ale chce-li, i nadělat. 

 

Co se týče srážek, vyznívají pranostiky víc než optimisticky. Podle meteorologů totiž pršet ani sněžit příliš nebude. Což je dobrá zpráva pro všechny zemědělce, protože když je březen mokrý, bývá rolník smutný a říká se také, že březnový sníh škodí polím. Dobrou zprávu ale máme také pro milovníky tepla, protože jak prší v březnu, sněží v máji a také jak prší v březnu, tak také v červnu.


Předpověď počasí:

 

Poklidný vstup do jara by nám ještě mohly zkomplikovat případné mlhy. I ty se v předpovědích meteorologů skloňují a říká se, že kolik mlh v březnu k nebi stoupá, tolik bude mrazů po Velikonocích a lijáků v červenci. Těšit se z pranostik mohou ti, kteří v březnu očekávají narození miminka: "Hříbě, štěně a dítě březnové dobré bývá," zní jedna z pranostik. Tak uvidíme, jestli se poučky našich babiček letos vyplní!

 

ČTĚTE TAKÉ:

Práce na zahrádce: Jak vše připravit na jaro!
Jak připravit pokožku na jaro? Obnovte její přirozenou kožní bariéru

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz