Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 11. 2018
Porušení dohody?

Turci a Američané spolu hlídkují v Sýrii. Ankara ale bombarduje dál

Zdroj: TV Nova

Vojáci USA společně s tureckými kolegy začali hlídkovat v okolí syrsko-turecké hranice. Jde o výsledek dohody mezi Turky a Američany, která má předejít válčení v oblasti. Turecko ale přitom před několika dny ohrožovalo americká vojska, když ostřelovalo kurdské pozice v okolí syrského města Kobani.

Turci začali ostřelovat pozice kurdských bojovníků v Sýrii. Na sociální síti se objevila fotka, na které jsou údajně bomby turecké armády, které dopadly na syrské území. Spojené státy bombardování znepokojilo.

 

"Jednostranné vojenské údery na severozápadě Sýrie prováděné kýmkoliv v nás vzbuzují velké obavy. Obzvlášť když na místě můžou být američtí vojáci. Lepším přístupem k záležitostem týkajícím se bezpečnosti je koordinace a konzultace mezi Spojenými státy a Tureckem," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Palladino.

 

Tento týden při ostřelování nedaleko severosyrského města Kobani údajně zemřeli čtyři kurdští bojovníci Lidových obranných jednotek. Turecko je spojuje s teroristy a snaží se je z oblasti vyhnat. Pro Spojené státy jsou to ale klíčoví spojenci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

 

Turecké a americké hlídky navzdory vyostřené situaci zahájily dlouho domluvené společné vojenské hlídky v okolí města Manbidž. Podle amerických médií tak daly najevo, že ani jedna ze stran nestojí o narůstající napětí.

 

 

"Upevňujeme naši schopnost spolupracovat a dál chránit civilisty v Manbidži a přitom splnit náš společný cíl, kterým je porážka Islámského státu," ujistil zástupce velitele operace Inherent Resolve Christopher Ghika.

 

Na společných hlídkách se Turecko a Spojené státy dohodly před třemi měsíci s cílem zabránit válčení v oblasti. Vojska chtějí zajistit bezpečný návrat domů těm, kteří utekli před válkou. V rámci dohody by Kurdové měli Manbidž opustit.

Ema Klementová/epa TN.cz