Konec rozhovorů

Turecko členem EU nebude. Odmítá o tom jednat i Merkelová

Angela Merkelová v Praze
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Téma:
EU

Turecku se členství v Evropské unii vzdaluje, proti už je i Německo. Kancléřka Angela Merkelová poslancům CDU v úterý oznámila, že je proti dalším jednání s Tureckem o EU. S odvoláním na své zdroje o tom informoval deník Bild.

Turecko členem Evropské unie nebude. Německá kancléřka Angela Merkelová svým spolustraníků řekla, že dalších rozhovorů s Ankarou o vstupu do EU už se nechce účastnit. Poslanci Křesťanskodemokratické unie (CDU) mají její stanovisko tlumočit voličům.

 

Podle Bildu znamená rozhodnutí Merkelové v podstatě konec přístupových jednání. Turecko ale jedná s EU také kvůli bezvízovému styku. Brusel stanovil 72 podmínek pro zrušení víz, Ankara ale všechny neplní.

 

Kritika Turecka ještě vzrostla po nezdařeném červencovém pokusu o puč proti prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi. Kromě Merkelové už k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005, vyzvali třeba představitelé Rakouska a Dánska.

 

 

Kvůli postupu turecké vlády vůči opozici k tomu minulý týden vybídl i Evropský parlament. Erdogan poté znovu vyhrožoval otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. To by ale znamenalo hrubé porušení dohody s EU a úplné zmrazení rozhovorů o bezvízovém styku.

epa TN.cz