Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kontroverzní výroky

Turecko je spojenec ISIS, řekl Zeman. Nepřijatelné, zuří Turci

Miloš Zeman v Karlovarském kraji
Zdroj: ČTK
Miloš Zeman v Karlovarském kraji

Prezident Miloš Zeman označil při návštěvě Karlovarského kraje Turecko za faktického spojence Islámského státu. Turecko podle prezidenta zprostředkovávalo některé operace potřebné pro zásobování Islámského státu a posouvá se samo k islámské ideologii. Proti Zemanovým slovům se už ohradila turecká ambasáda.

Prezident při návštěvě Vintířova čelil otázce, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s Islamisty. "Protože jsou faktickými spojenci Islámského státu," nebral si Zeman servítky.

 

"To znamená, i když jsou členy Severoatlantické aliance a hlásí se do Evropské unie, tam je ovšem málo pravděpodobné, že budou přijati, tak existovaly informace o tom, že v době, kdy Islámský stát okupoval podstatnou část jak Sýrie, tak Iráku, bylo právě Turecko, které zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu. Konkrétně například vývoz ropy a podobně," tvrdil Zeman.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Karlovarského kraje: 

 

 

Svůj turecký protějšek, prezidenta Recepa Erdogana, obvinil, že vsadil na islamizaci Turecka. "Už to není ten sekulární stát Atatürka a už je to spíš stát, který vyznává islámskou ideologii. A z toho logicky vyplývá, že má blízko k islámským radikálům a z toho logicky vyplývá, že naopak útočí na Kurdy," uvedl prezident.

 

 

Proti jeho výrokům se ohradilo turecké velvyslanectví v Praze. "Výroky prezidenta Miloše Zemana o Turecku jsou nešťastné, nepřijatelné a jsou založené na nepodložených obviněních," uvedl turecký velvyslanec Ahmet Necati Bigali. Turecké velvyslanectví podle něj Zemanova slova ostře odmítá.

 

"Turecko jako aktivní člen globální koalice proti IS od jejího založení tvrdě bojovalo proti IS jak vlastními prostředky, tak svými příspěvky pro tuto koalici. V tomto směru to byla právě zásadní role, kterou sehrálo Turecko, co pomohla přeměnit IS v neefektivní teroristickou organizaci," uvedl velvyslanec.

 

 

Výroky hlavy státu nechtěl premiér Andrej Babiš komentovat. "Pan prezident vyslovil svůj názor, já to nechci komentovat," řekl ve středu Babiš. Podotkl pouze, že Turecko je členem Severoatlantické aliance.

 

Za spojence v NATO a významného hráče pro řešení syrského konfliktu označil Turecko i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 

Chceme, aby se Turecko konstruktivně podílelo na stabilizaci Sýrie," řekl Petříček novinářům během návštěvy Londýna. "My bychom rádi, aby se vytvořily podmínky pro postupný návrat uprchlíků do země, aby bylo ukončeno veškeré násilí," dodal ministr. Turecko při tom podle něho bude hrát důležitou roli.

vbo tn.cz / ČTK