prázdniny v tuzemsku

Turisté brali letos české hory útokem. Rekordní počet lidí nalákala Sněžka

František Nyklas
František Nyklas
21.9. 2020 22:46
Téma:

Mimořádný zájem měli letos v létě turisté o naše hory, vcelku logicky nejvíce v červenci a srpnu. Meziročně se počet návštěvníků zvyšoval o desítky procent, někde až o dvojnásobek.

Hory si užívali pěší turisté. Kromě nich pak zejména cyklisté. Do hor vyrazili podle odborníků často i lidé, kteří běžně místo horských túr raději polehávají na plážích u moře. Všechno ale změnila pandemie koronaviru.


"Lidi byli zamčení kvůli koronaviru v bytech a nemohli ven. Nemohli do přírody. Tak si to teď vynahradili,“ tvrdí starosta Božího Daru Jan Horník.

 

 

 
Skvělou letní sezónu zažívaly naše nejvyšší hory - Krkonoše. Ty v červenci a srpnu stačilo navštívit o 15 % lidí víc než za stejné období rok před tím. Rekordní počet turistů lákala Sněžka. "Denní návštěvnost přesahovala pět tisíc lidí. V těch maximech se blížila k desetitisícům. A dokonce byl překonán historický rekord - což je 9 400 lidí,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.


Ani Šumava se nevyhnula velkému zájmu turistů všech věkových kategorií. "To se týká především té jižní části národního parku. Oblasti Stožička nebo Prášilského jezera, kde ta návštěvnost byla zhruba o třetinu vyšší,“ potvrdil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.


I Krušné hory praskaly ve švech. Hlavně pak centrální oblast v okolí Klínovce a Božího Daru. A dokonce až dvojnásobný nárůst turistů překvapil Jizerské hory.


Rekordy návštěvnosti padaly v červenci a srpnu také v Národním parku České Švýcarsko. Meziročně sem přijelo o 25 tisíc turistů než v minulých letech.

TN.cz