tragédie v polsku

Cesta v Tatrách je po smrti 4 turistů uzavřena. Lidé se tam i tak hrnou

Bouřka v Tatrách
Zdroj: Profimedia
Cílem turistů je kovový kříž
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 28.8. 2019 14:05
Téma:

Obrovskou tragédii zažili ve čtvrtek Západní Tatry. Během silné bouře do lidí udeřil blesk. Čtyři zemřeli a dalších 150 bylo zraněno. Tatranský národní park cestu na vrchol raději uzavřel. Jenže turisté zákaz neustále porušují. Chtějí se totiž dostat na vrchol ke kovovému kříži.

Blesk, který udeřil 22. srpna na stezku na vrchol horského masivu Giewont v polských Tatrách, si vyžádal čtyři oběti. Poškodil ale také skály, řetězy a způsobil sesuv půdy. Cestu zasypaly i kameny. Tatranský národní park se proto rozhodl cestu uzavřít.

 

Turisté se však i přes zákaz do místa vydávají. Nebojí se ani počasí, které bylo v posledních dnech v Polsku nepříznivé. Přes zemi se přehnaly silné bouřky. Nic z toho lidi nezastaví. Chtějí se dostat na vrchol, kde stojí kovový kříž.

 

Strážníci z parku dokonce chytili jen pár hodin po tragédii dva muže, kteří se vydali ke kovovému kříži. Na svou cestu vyrazili v noci a po jejím zdolání kříž pomalovali. Nejsou ale jedinými, kteří ignorují zákaz národního parku. Sociální sítě podle strážníků stále zaplňují fotografie z vrcholu Giewont.

 

"Je to nedostatek úcty nejen k přírodě, ale také k obecným předpisům…Stezka obsahuje informace o zákazu vstupu na Giewont ve dvou jazycích…Zákaz by měl být svatost," řekl pro portál Wyborcza Edward Wlazło, velitel stráže národního parku.

 

 

Od 2. září bude probíhat renovace stezky. Sice už byla dříve naplánovaná, ale po bouři se musí práce urychlit. Renovace by měla trvat přibližně dva týdny. Může se však i prodloužit. Záleží na povětrnostních podmínkách.

 

Blesk na Giewontu udeřil ve čtvrtek 22. srpna odpoledne. Zabil čtyři lidi včetně dvou dětí a dalších 150 zranil. Skupinu turistů zasáhl blesk také na slovenské straně Tater. Zabil jednoho Čecha a zranil dva lidi.

 

Podívejte se na zpověď Slováka, který přežil úder bleskem:

Související témata:
TN.cz