NEVŠEDNÍ ÚKAZ

Turisty v Jeseníkách šokovaly létající talíře na obloze! FOTO

Čočkovité mraky v Jeseníkách - 1
Zdroj: Dalibor Matuška
V Jeseníkách byly k vidění zvláštní mraky
Téma:

Zvláštní úkaz mohli sledovat o víkendu lidé v Jeseníkách. Na obloze se tady objevily dva obrovské létající talíře. Ve skutečnosti šlo o zvláštní oblaky, které se tvoří hlavně v horských oblastech.

Nevšední mraky se podařilo nafotit čtenáři Daliborovi u chaty Švýcárna v Jeseníkách. Nejsou tak běžné, proto hrají do karet ufologům. Lidé si je totiž dost často pletou s létajícími talíři.

 

Další čtenář Milan pak pobaveně reagoval, že "přistání UFO" vyfotil přímo na Pradědu. Lidé podivuhodné útvary na nebi zaznamenali také v Uničově a dalších místech na severu Moravy.

GALERIE: UFO v Jeseníkách

1
/
7
Zdroj: zpravy@nova.cz
Lidé v Jeseníkách nafotili mraky připomínající UFO - 5

 

Z žádných mimozemských aktivit ale strach mít nemusíme. "Jedná se o čočkovitý Altocumulus lenticularis, který vzniká v horských oblastech kvůli vlnovému proudění přes horské hřbety," vysvětlila přírodní úkaz meteoroložka Dagmar Honsová.

  

 

Lenticularis je podle Velkého atlasu oblaků takový oblak, který má tvar čočky či létajícího talíře. Nevšední tvar vzniká díky nerovnostem zemského povrchu. Pokud proudící vzduch narazí například na kopec, je vytlačován vzhůru a ochlazuje se. Po vystoupání na určitou výšku a ochlazení na dostatečně nízkou teplotu dojde ke kondenzaci vodní páry a vzniká oblak.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mom TN.cz