změna standardu

Vysílání DVB-T končí v lednu. Jak připravit svůj televizor na změnu?

Jaroslav Brousil
Jaroslav Brousil, Anežka Vrbicová
Aktualizováno 22.10. 2019 19:17
Téma:

Už za několik měsíců nás čeká ukončení pozemního digitálního vysílání v současném formátu DVB-T. Na základě rozhodnutí vlády a mezinárodních dohod totiž dochází k uvolnění části vysílacích frekvencí pro potřeby mobilních operátorů. Změna se bude týkat pouze těch diváků, kteří televizní signál přijímají přes klasickou anténu a dosud si nezakoupili televizi či set top box umožňující vysílání v novém vysílacím standardu. Pokud jste jedním z nich a nechcete po novém roce přijít o své oblíbené programy skupiny Nova, máte hned několik možností, jak se na změnu připravit.

Diváci, kteří televizní signál přijímají přes anténu, mají momentálně tři základní možnosti. První je přejít na příjem vysílání přes satelit. Druhou možností je příjem kabelové televize. Ti diváci, kteří již tyto způsoby používají, nic měnit nemusí a tedy se jich změna nedotkne. Ke svým programům se dostanou i po vypnutí stávajícího pozemního vysílání DVBT, a to v HD kvalitě.

 

Pokud se nechcete antény vzdát, je potřeba podívat se na televizor, nebo do návodu na jeho používání, jestli je tam označení DVB-T2, HEVC, nebo H.265. „Kdo už tu televizi doma má a je schopen naladit jakýkoliv kanál, který se jmenuje ´lomeno T2´ tak vlastně má správnou televizi,“ vysvětluje technický ředitel TV Nova Josef Uher.

 

V ostatních případech vám starší televizor pravděpodobně příjem přes anténu neumožní a čeká vás investice do nového zařízení.

 

„Jedná se o rozhodnutí Evropské komise čili evropské unie a uvolňují se frekvence mobilních operátorů, tak aby uživatelé a spotřebitelé mohli komfortněji používat datové služby,“ upřesnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

Ukončení vysílání programů skupiny Nova v DVBT a přechod na nové vysílání v DVBT2, začíná 8. ledna v Praze. První přejdou na nový systém stanice Nova2, Nova Gold a Nova Action. Devátého ledna pak přestane v Praze vysílat v DVBT a začne na nové frekvenci vysílat i Nova a Nova Cinema. Další kraje budou následovat.
 

Související témata:
TN.cz