Ztratil velení v Afghánistánu

Tvrdá rána pro ISIS: Teroristé přišli o dalšího důležitého velitele

ISIS_2
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Islámský stát dostává jednu ránu za druhou. Zatímco irácká armáda v dobyla prakticky celý Mosul, v syrském Rakká zřejmě zahynul vůdce ISIS Abu Bakr Bagdádí a teď dostal ISIS tvrdý úder také v Afghánistánu, kde přišel o hlavního velitele.

O tom, že byl vůdce ISIS v Chorásánu, jak ISIS území, ve kterém leží i Afghánistán, nazývá, zabit, informovalo v pátek americké ministerstvo obrany. Pentagon uvedl, že teroristu Abu Sajída zlikvidoval při úterním náletu na velitelské stanoviště v afghánské provincii Kunar.

 

Podle mluvčí Pentagonu Dany Whiteová při útoku zahynulo několik dalších vysoce postavených představitelů Islámského státu v Afghánistánu.

 

Ten se ve středoasijské republice snaží vydobýt si postavení na úkor "domácího" radikálního hnutí Táliban a teroristické sítě Al-Káida.

 

 

 

Je tak často terčem amerických náletů. Jak připomíná Pentagon, Abu Sajíd je už třetím nejvyšším velitelem ISIS v Afghánistánu, kterého se Američanům podařilo za uplynulý rok zlikvidovat. Hafíz Sajíd Khan byl zlikvidován v červenci 2016, Abdul Hasíb, který jej nahradil, pak letos v dubnu.

 

Proti Islámskému státu v Afghánistánu Američané použili i svou nejsilnější konvenční zbraň, který se přezdívá Matka všech bomb. Při útoku na tunelový komplex v dubnu letošního roku zahynulo přibližně 95 teroristů.
 

Iráčané vyhnali ISIS z Mosulu:

vbo TN.cz