koronavirus v Česku

Tvrdé kontroly na hranicích s Německem. EU se zastala Česka

Patrik Balcar
Patrik Balcar
22.2. 2021 20:34
Téma:

Pro vstup do Německa platí pro Čechy momentálně velmi přísná pravidla. Většina zemí Evropské unie stojí ve sporu mezi Českem a Německem ohledně uzavření hranic za Českou republikou. Jednotlivým zemím i Evropské komisi vadí, že Německo nedodržuje neformální dohodu, která má kamionům v době pandemie ulehčovat překračování hranic. Německo opatřeními prý komplikuje dopravu pro celou Unii.

Dlouhé a jen pomalu se posunující kolony dlouhé i desítky kilometrů a několikahodinové fronty na testy na koronavirus. Tak vypadaly v posledním týdnu česko-německé hranice.Německo přes hranice pouští jen vybrané pendlery a řidiče kamionů s negativním testem. Zmatení lidé se do dlouhých front vydávají i když neví, jestli se přes hranice dostanou. Německá policie za minulý týden od hranic s Českem a rakouským Tyrolskem kvůli nesplnění podmínek vrátila 16 000 lidí.

 S opatřeními česká strana nesouhlasí a Evropská unie jí dává za pravdu. Podle 17 států EU a Evropské komise Němci porušili dohodu o zelených pruzích. Podle ní by hraniční kontroly neměly zdržet řidiče kamionů déle než 15 minut. Dohoda ale není formální.


Většina EU podpořila českou výzvu, aby Berlín hraniční kontroly zmírnil. O tom ale Německo nechce ani slyšet, Česko je tam bráno jako oblast s mutacemi koronaviru.

 "Zavedli jsme omezení vstupu a hraniční kontroly z jediného důvodu, a to je ochrana našich občanů před koronavirem," uvedl německý ministr zahraničí Horst Seehofer.Podle Evropské komise Německo narušuje dodávky zboží v Unii a může ohrozit i distribuci vakcín.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
mb TN.cz