ekonomie

Tvrdý dopad koronakrize. Česká ekonomika hlásí rekordní propad

Peníze - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Jan Houška
Jan Houška
31.7. 2020 9:24
Téma:

Česká ekonomika zažívá strmý pád. V letošním druhém čtvrtletí klesla meziročně o 10,7 %. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle úřadu se jedná o největší propad v historii.

Negativní vývoj byl způsoben především koronavirovou krizí, která snížila zahraniční poptávku. K silnému poklesu došlo skoro ve všech odvětvích národního hospodářství. Nejvíce byl zasažen obchod, ale také doprava, pohostinství nebo ubytování.

 

"Hrubý domácí produkt se propadl nejvíce v historii samostatné ČR. Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování,“ komentuje údaje Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

 

Podle předběžných odhadů kleslo HDP ve druhém čtvrtletí o 8,4 % a meziročně o 10.7 %.

 

 

"Důvodem rekordního propadu ekonomiky jsou zejména opatření zaváděna za účelem boje s šířením koronavirové nákazy. Kulminace intenzity těchto opatření nastala v dubnu, od května se pak ekonomika začala postupně vracet do běžného provozu, ovšem leckdy s trvalejšími šrámy," okomentoval situaci ekonom Lukáš Kovanda.

 

Vláda v březnu přijmula přísná opatření, kterými se snažila zabránit šíření koronaviru. Kvůli tomu byl značně omezen volný pohyb osob a cestování, podnikání, kultury a dalších aktivit. Mnoho podniků tak muselo zavřít, nebo chyběli zaměstanci ze zahraničí.

 

"Po celé druhém čtvrtletí ovšem běžný provoz nenastal, neboť zaměstnanost a poptávku ve významné míře podporovaly vládní programy typu kurzarbeitu, moratoria na splátky úvěrů či ošetřovného," dodává Kovanda.

 

 

"Ze samotného propadu ekonomiky ve 2. čtvrtletí nemá smysl dělat katastrofické závěry. Obdobná čísla lze očekávat v podstatě ve všech evropských zemích a ČR není výjimkou. Klíčové je nyní soustředit se na budoucnost a na to, aby nadcházející čtvrtletí byly ve znamení rychlého a především udržitelného hospodářského oživení," vyjádřil se analytik Miroslav Novák.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz