Rekapitulace

Týden hraničních kontrol: Tisíce lidí do Německa chtěly bez testu na covid

Petr Zelený
Petr Zelený
21.2. 2021 17:11
Téma:

Je to týden, co německé úřady označily Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru a zároveň obnovily hraniční kontroly. Stejně dopadlo i rakouské Tyrolsko. Po týdnu němečtí policisté hlásí, že u hranic otočili skoro 16 tisíc lidí. Přibližně čtvrtina z nich se přitom pokusila do země dostat bez negativního testu na covid.

Statistiku kontrol od minulé neděle do této soboty přineslo nedělní vydání deníku Bild (Bild am sonntag). Že německá strana bere kontroly velmi vážně dokazují jednak dlouhé kolony na hranicích, s nimiž se tento týden potýkali řidiči, ale i celkový počet zkontrolovaných - bylo jich 104 178.

 

Z toho počtu Němci otočili zpátky skoro 16 tisíc lidí - přesné číslo za období od 14. do 20. února včetně je 15  877. A to pořád není vše - podle Bildu totiž z tohoto počtu 4522 cestovatelů zkoušelo hranicí projet bez negativního testu na covid-19.

 

 

Zbylí měli smůlu například proto, že neměli digitální registraci nebo se na ně nevztahovala žádná z výjimek, které německá vláda pro průjezd zemí zavedla. Smůlu má například i většina pendlerů - plošnou výjimku dostali jen zdravotníci.

 

Hraniční přechody s Českem a Tyrolskem kontrolují každý den dvě tisícovky policistů. A hlásí i jeden pozitivní trend. "Počet odmítnutých se od zavedení kontrol postupně zmenšuje spolu s tím, jak cestovatelé více a více dodržují zavedená pravidla," nechal se slyšet federální policejní prezident Dieter Romann.

 

Zatímco první den kontrol se od hranic musela vrátit více než polovina kontrolovaných, nyní je to podle Bildu jen každý osmý člověk. Deník nicméně uvádí pouze souhrnná čísla pro Česko i Tyrolsko, není tedy přesně jasné, kolik hříšníků Němci otočili u našich a kolik u rakouských hranic.

 

Připomeňte si situaci na hranicích v úterní reportáži TV Nova:

 

TN.cz