mobilizace

Trump nařídil mobilizaci! Na vandaly v ulicích chystá armádu

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 2. 6. 2020
Téma:

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že v případě pokračování násilností, které páchají někteří z protestujících, nasadí armádu a nařídil mobilizaci. Zároveň guvernérům doporučil, aby využili národních gard, aby v ulicích bylo víc zástupců zákona než lidí, kteří se účastní nepokojů.

Demonstrace a v některých případech i násilné nepokoje trvají už týden, odstartovala je smrt George Floyda při policejním zásahu ve městě Minneapolis. Při nepokojích v ulicích dochází k rabování, lidé zapalují auta i obchody a střetávají se s policií.

 

Trump během projevu vyzval guvernéry, aby nasadili národní gardy. V případě, že situaci nezvládnou, je ochoten nasadit armádu, v projevu nařídil její mobilizaci.

 

"Pokud města a státy odmítnou přejít do akce, aby bránily životy a domovy, pak vyšlu armádu Spojených států amerických a rychle vyřeším jejich problém za ně," pohrozil Trump s tím, že také navyšuje obranu hlavního města.

 

 

Dle jeho slov byly do ulic vyslány tisíce a tisíce těžce ozbrojených vojáků a zástupců zákona, kteří mají zastavit nepokoje, rabování, vandalismus, útoky a ničení majetku. Situaci v hlavním městě označil za ostudnou.

 

Na reportáž TV Nova o demonstracích a nepokojích v USA se můžete podívat zde:

Související témata:
TN.cz