Pětice teenagerek

Tyto dívky zabil požár! Julie slavila narozeniny, pomáhaly dětem

Pět Polek uhořelo při oslavě 16. narozenin
Zdroj: facebook
Téma:

Polská média zveřejnila identitu pěti 15letých dívek, které zemřely při požáru na únikové hře v Koszalinu na severu země. Julia, Amelia, Gosia, Wiktoria a Karolina spolu chodily do školy a byly velké kamarádky. Vyšetřování jejich smrti dál pokračuje.

V pátek se pětice spolužaček z gymnázia sešla, aby oslavila 16. narozeniny jedné z nich - Julie P. Rozhodly se strávit večer aktivně a zaplatily si únikovou hru. Nemohly tušit, jaké nebezpečí je v uzavřené místnosti čeká, píše portál wiadomosci.pl.

 

Spolu s Julií zemřely její čtyři kamarádky Amelia, Gosia, Karolina a Wiktoria. Všechny dívky se narodily v roce 2003 a chodily spolu do jedné třídy na gymnáziu v Koszalinu. Tři z nich jako dobrovolnice pracovaly v nadaci, která vybírá peníze pro nemocné děti.

 

Celá pětice byla podle jejich spolužáků vždy ochotná a přátelská. "V poledne jsem potkala Julii na autobusové zastávce. Chvíli jsme si povídaly, ale rozloučit jsme se nestihly," popsala dívka, která Julii znala od šesti let, chodila ale na jinou střední školu.

 

 

GALERIE: Dívky, které zemřely při požáru v Koszalinu

1
/
7
Zdroj: facebook
Dívky, které zemřely při požáru v Koszalinu - 7

 

Pětice spolužaček se v pátek večer nechala zavřít do místnosti, ze které měla uniknout vyřešením různých hádanek a šifer. V pokoji byly podle recenzí jen dvě křesla, lampa a několik hořících svíček. Dívky měly na začátku pouta, ze kterých se musely nejdříve osvobodit.

 

Není jasné, zda byly kamarádky stále spoutány, když vypukl požár ve vedlejší místnosti, a proto nedokázaly plamenům uniknout. Dosavadní vyšetřování ukazuje na zkrat elektroinstalace. "Vedení bylo provizorní a příliš blízko hořlavým materiálům," uvedl velitel hasičů Leszek Suski. Média spekulují také o úniku plynu z kamen, kterými se topilo v garáži.

 

 

 

Požár se snažil uhasit 25letý zaměstnanec, který měl na dívky dohlížet a případně jim poradit, jak se ve hře posunout dál. Teenagerky se pokusil zachránit a sám utrpěl vážné popáleniny, se kterými byl převezen do nemocnice. Plameny se k nim sice nedostaly, nadýchaly se ale zřejmě zplodin a udusily se.

 

Na místě tragédie stále probíhá vyšetřování. Podle hasičů a policistů měla místnost, ve které byla úniková hra provozována, mnoho nedostatků. Polský ministr vnitra v reakci na neštěstí nařídil kontrolu všech podobných zábavních center. Prvních 13 areálů s únikovými hrami už bylo uzavřeno, oznámil v neděli Suski.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

epa TN.cz