Šelma na jihu Moravy

Pštrosice na Břeclavsku utekla z ohrady! Potuluje se tam i medvěd

Téma:

Nejméně dvakrát v uplynulých dnech potkali lidé v okolí Břeclavi medvěda. Svědci ho viděli nejprve na lesní stezce, ve čtvrtek zase u řeky Kyjovky. Na Břeclavsku se potuluje také pštros.

"Ke konci minulého týdne jsme přijali oznámení, že na lesní stezce mezi obcí Týnec a Tvrdonice spatřili dva cyklisté medvěda. Policisté vyjeli oznámení prověřit, ale zvíře na místě nenašli," popsala první incident policejní mluvčí Kamila Haraštová.

 

Podruhé muži zákona medvěda vyrazili hledat ve čtvrtek navečer. "Tentokrát se měl medvěd vyskytovat u řeky Kyjovky za obcí Moravská Nová Ves, kde začíná les. Policie ihned vyrozuměla vedení obce a zpráva o výskytu šelmy byla předána také pracovníkům polesí a mysliveckému sdružení," přiblížila Haraštová.

 

Zároveň vyzvala všechny, kdo v regionu žijí nebo se sem chystají, aby byli obzvlášť opatrní. "V případě, že medvěda ve volné přírodě spatří, doporučujeme o tom okamžitě informovat kolegy prostřednictvím tísňové linky 158," uzavřela Haraštová.

 

 

Zmíněná dvě setkání s medvědem přitom nejsou v poslední době ojedinělá, šelmy se pohybují v podstatě po celé Moravě a přidělávají vrásky především včelařům a chovatelům hospodářských zvířat.

 

Video: V květnu také spatřili huňáče na Zlínsku

 

Pštros na útěku

Nejen medvěd, ale po Břeclavsku se potuluje také pštrosice, která už deset dní utíká svému majiteli. Zvíře je tak rychlé, že se ho nedaří dopadnout. Lovci plánují, že připraví past, do které ho nalákají.

 

Pštrosice uprchla otevřenými dvířky výběhu a od té doby se potuluje na polích nedaleko Starovic na Břeclavsku. Pták je ochočený a nechá se přilákat na rohlík, ale odchyt komplikují jeho sprinterské dovednosti. Během několika vteřin je schopný uprchnout i před autem - jeho maximální rychlost v terénu je kolem osmdesáti kilometrů v hodině.

 

Majitel loví pštrosici už deset dnů bez úspěchu a teď plánuje, že postaví past a naláká ji na rohlíky. Exotický pták obohatil počet uprchlíků, které lovci v naší zemi už měsíce marně nahánějí. Na Břeclavsku se pohybuje medvěd, na Vysočině stádo bizonů a na Jindřichohradecku puma americká.

pez/Josef Svoboda TN.cz