11 běženců

U Brna chytli auto plné uprchlíků! Snažili se dostat do Německa

U Plzně zadrželi dodávku plnou uprchlíků - 9
Zdroj: Krimi Plzeň
Zadržení uprchlíků v Česku - ilustrační foto
Téma:

Místo ve vytouženém Německu skončily v Přijímacím zařízení pro cizince v Zastávce u Brna dvě rodiny z Iráku. Ty objevili policisté v autě na benzínové pumpě na dálnici D1 u Brna. Převážel je Iráčan, který v Německu legálně žije. Teď mu hrozí až dva roky v českém vězení.

Hlídka cizinecké policie si běženců všimla v pátek okolo 22. hodiny. Minibus Mercedes-Benz Vito Tourer zastavili policisté na benzínové pumpě na 192. km dálnice D1 ve směru na Prahu.

 

"Auto řídil státní příslušník Iráku s povoleným pobytem v Německu. Ve vozidle dále cestovalo jedenáct státních příslušníků Iráku bez cestovních dokladů a víz, jež by je opravňovaly ke vstupu a pobytu na území České republiky," informovala mluvčí jihomoravských policistů Lenka Drahokoupilová.

 

Podle policistů šlo o dvě rodiny s šesti nezletilými dětmi. Ty se po balkáncké cestě dostaly do Maďarska, tam požádali o mezinárodní ochranu, než ale s nimi Maďaři stihli vyřídit příslušné formality, využily obě rodiny převaděče, který je měl přes Česko odvézt do Německa.

 

 

Z dálnice D1 policisté převezli běžence na oddělení, kde s nimi zahájili řízení o povinnosti opustit území České republiky. Pak je v noci na neděli převezli do Přijímacího střediska pro cizince v Zastávce u Brna.

 

Větší problémy čekají převaděče. "Řidiči vozidla bylo v sobotu sděleno podezření ze spáchání přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice za což mu podle trestního zákoníku hrozí až dva roky odnětí svobody," dodala policejní mluvčí Drahokoupilová.
 

vbo TN.cz