Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Vážná nehoda

Firma: Autobusu praskla guma, vylétl ze silnice. 29 zraněných

Zdroj: TV Nova

Ve čtvrtek odpoledne došlo k vážné dopravní nehodě na Pardubicku, při které skončil linkový autobus převrácený na boku v příkopu. Uvnitř bylo 50 cestujících včetně dětí. Zraněno bylo asi 29 osob, z nich 12 až 15 dětí. Letecká záchranná služba transportovala do nemocnice dvě ženy.

Nehoda autobusu se stala krátce po třetí hodině odpoledne mezi obcemi Časy - Holice na Pardubicku na silnici č. 36, která byla do 22. hodiny uzavřena kvůli vyprošťování autobusu a vyšetřování nehody. Podle hasičů asi autobusu praskla pneumatika, vůz sjel do pole a převrátil se na bok. 

 

 

Při nehodě bylo zraněno několik dětí. "V autobusu cestovalo 40 dětí, 12 až 15 z nich bylo zraněno, z toho 7 středně těžce," řekl TN.cz Aleš Malý, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

 

 

 

K nehodě okamžitě vyrazili hasiči a záchranáři, kteří na místě ošetřují zraněné děti. "Vedoucí lékař povolal speciální stan pro mimořádné události. Na místo vyrazila Letecká záchranná služba z Hradce Králové, dále 7 posádek záchranné služby a dopravní zdravotníci z okolí," doplnil Aleš Malý.

 

Pardubický kraj aktivoval kvůli nehodě traumatologický plán. "Nemocnice utlumí některé činnosti a připraví se na příjem zraněných, které budou vozit sanitky," řekl ČTK vedoucí oddělení krizového řízení Pardubického kraje Aleš Boňatovský.

 

"Jednatřicet osob vyvázlo z nehody bez zranění, devatenáct případů bylo v rámci prvního třídění klasifikováno jako lehké a deset jako středně těžké poranění," uvedl Ivo Novák, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

 

"Královéhradečtí záchranáři na místě ošetřili a následně transportovali do nemocnice v Hradci Králové dvě zraněné ženy. Zranění obou žen záchranáři označili jako lehké až středně těžké, obě byly při vědomí a se záchranáři komunikovaly. Ostatní zranění byli ošetřeni a transportováni do nemocnic prostřednictvím ZZS Pardubického kraje," doplnil Ivo Novák.

 

 

Zranění byli rozváženi do nemocnic v Pardubicích, Hradci Králové a Vysokém Mýtě. Žádný z cestujících by neměl být ohrožen na životě. Policie nehodu na místě vyšetřuje, vyšetřování potrvá několik týdnů.

 

Společnost Arriva CZ uvedla na svém profilu na Facebooku, že je v nemocnici i řidič autobusu. "Je nám velmi líto, ale musíme potvrdit, že dnes havaroval náš autobus na pravidelné lince z Horního Jelení přes Holice do Pardubic. Zkušený řidič autobusu je po nehodě potlučený a záchranáři ho odvezli do nemocnice," napsala společnost na sociální síti.

 

Řidič jim krátce řekl, co se stalo. "Máme od něj zatím jen kusé informace o tom, že mu před zatáčkou praskla pravá přední pneumatika a nebylo možné udržet autobus na vozovce. V autobuse cestovalo přibližně 50 cestujících," doplnila společnost.

 

Mluvčí společnosti Arriva Roman Herden ČTK řekl, že v autobusu mohlo jet víc lidí, než je kapacita míst k sezení. Podle něj je běžné, že někteří cestující během jízdy stojí. V čase nehody zřejmě autobusem cestovaly i děti a mládež vracející se ze škol. Prvotní informace o nehodě totiž uváděly, že jde o autobus s dětmi. 

 

Podle vyjádření společnosti byl autobus české výroby, čtyři roky starý a necelé dva měsíce po STK.

sei tn.cz / ČTK