Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.9. 2018 14:10
Historický objev

U Portugalska našli potopený poklad. Ležel na dně stovky let!

Zdroj: TV Nova

Archeologům se u portugalských břehů podařil historický objev. Našli tam plavidlo, které ztroskotalo před čtyřmi sty lety. Mezi předměty z lodi jsou také lesklé mušle zvané kauri, které se používaly jako platidlo při obchodech s otroky.

Nedaleko portugalských břehů archeologové narazili skrytý poklad, který zde ležel v zapomnění stovky let. Při bagrování mořského dna objevili loď, která se zřejmě potopila mezi lety 1575 a 1625. Někteří odborníci mluví o nálezu desetiletí, jiní neváhají zajít ještě dál.

 

"Je to nejvýznamnější nález v dějinách Portugalska. Mluvíme tu o portugalském plavidle, které patřilo království, to má velký význam i na mezinárodní úrovni," uvedl mořský námořní archeolog a vedoucí projektu Jorge Freire.

 

Loď ležela na dně oceánu přes čtyři století, podle nálezců je ale v překvapivě dobrém stavu. "Našli jsme devět zachovalých kanonů, na kterých je vidět portugalský rodový znak a také astronomický přístroj používaný pro určování času a polohy hvězd," dodal Freire.

 

Kolem vraku podmořští archeologové našli také keramiku a čínský porcelán a nádoby, ve kterých loď převážela koření. Pravděpodobně mířila z Indie do hlavního města Lisabonu, ztroskotala ale kousek před cílem. Víc o ní vědci zatím nevědí.

 

 

"Nemáme moc informací o tom, jak se jmenovala. Víme o šesti nebo sedmi plavidlech, která se potopila v této oblasti a tento vrak může být jedním z nich," informoval námořní archeolog a profesor lisabonské univerzity José Bettencourt.

 

Části vraku a předměty z lodi jsou rozeseté na ploše asi 100 krát 50 metrů. Podle archeologů se trosky lodi použijí při práci v terénu při tréninku univerzitních studentů.
 

Kristina Tůmová, sei TN.cz
Reklama