let do Kyjeva

V Íránu se zřítil Boeing z Ukrajiny, zemřelo všech 176 lidí na palubě

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 12:33
8.1. 2020 6:13
Téma:

U letiště v íránském Teheránu se ve středu nad ránem zřítil ukrajinský letoun typu Boeing 737 se 176 lidmi na palubě. Všichni během strašlivé nehody zahynuli. Podle předběžných informací způsobily havárii technické problémy.

Letadlo havarovalo krátce po startu. Na palubě bylo 167 pasažérů a devět členů posádky, uvádí Aeronews. Podle agentury APTN nikdo nepřežil.

 

Na palubě mělo být podle ukrajinského ministerstva zahraničních věcí 10 Švédů, 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové.

 

Podle íránské státní televize jsou za nehodou s největší pravděpodobností technické problémy. Záchranáři nemohli dlouhou dobu vstoupit na místo havárie, protože byl vrak letadla v plamenech, uvádí CNN.

 

Boeing 737-800 (let PS752) ukrajinské společnosti UIA startoval z mezinárodního letiště imáma Chomejního a měl namířeno do Kyjeva.

Děsivé záběry těsně po pádu letadla u Teheránu:

 

Úmrtí všech cestujících a členů posádky potvrdil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj nyní ukrajinské velvyslanectví pracuje na sestavení seznamu lidí, kteří byli na palubě.

 

Na twitteru se šíří video, které má zachycovat okamžik havárie.

  

Strašlivá letecká havárie se stala jen pár hodin poté, co Írán vypustil rakety na irácké základny, na kterých byly přítomny i americké jednotky. Zda havárie jakkoliv souvisí s narůstajícím napětím mezi Íránem a USA, zatím není jasné.

 

 

Vztahy mezi oběma zeměmi se výrazně změnily po pátečním útoku dronu USA u letiště v Bagdádu. Při útoku zemřel generál Kásim Sulejmání, který byl v Íránu jedním z nejmocnějších mužů, mnozí ho považovali za hrdinu. Naopak například ve Spojených státech byl zapsán na seznamu lidí podporujících terorismus.

 

Americký Federální úřad pro letectví už před havárií zakázal americkým leteckým společnostem vstupovat do vzdušného prostoru nad Íránem, Irákem, Perským zálivem a Ománským zálivem.

 

GALERIE: Pád ukrajinského letadla u Teheránu

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Trosky ukrajinského letadla Boeing 737

TN.cz