noční lety

U Třebíče začíná měsíční vojenské cvičení! Lidé se proti tomu bouří

Téma:

Od čtvrtka začíná na letecké základně v Náměšti nad Oslavou obří vojenské cvičení Dark Blade 2019. Účastní se ho přes tisíc vojáků ze šesti zemí a desítky bojových vrtulníků a letadel. Výcvik bude probíhat i v noci a to se nelíbí některým lidem z okolí základny.

Na měsíc se okolí vojenské základny v Náměšti nad Oslavou promění v takovou menší válečnou zónu. Ve vzduchu budou v akci bojové letouny a vrtulníky. Na zemi při ostrých střelbách pozemní technika. Cvičit budou vojáci ve dne i v noci.  

 

"Vojenského cvičení Dark Blade se aktivně účastní šest států včetně České republiky. Bude tu třicet kusů letecké techniky. Celkově, co se týče vojáků, počítáme zatím naše odhady o dvanácti stech lidech," řekl velitel cvičení plk. Miroslav Svoboda.

 

Některým lidem hlavně z nejbližšího okolí náměsťské základny, ale vadí noční výcvik. "Příjemné to není," svěřili se místní obyvatelé. Nejméně se lidé z okolí vyspí mezi 20. až 31. květnem, to se bude v noci létat nejvíce. "Vždy v sedm ráno a skončíme ve 23 hodin večer," dodal Svoboda.

 

 

Kromě náměšťské základny budou vojáci cvičit také ve vojenských újezdech Boletice, Libavá, Březina a na letištích v Prostějově, Pardubicích a Bechyni.

reg/David Pik TN.cz