Nový chrám

U Zdi nářků se prohání lišky. Podle židů se naplňuje proroctví

Lišky na Chrámové hoře
Zdroj: YouTube.com, willease
Nedaleko Zdi nářků se objevily desítky lišek
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 9. 8. 2019

Po Chrámové hoře v Jeruzalémě se už několik dní prohání asi desítka lišek. Tamní rabíni tvrdí, že se tak naplnilo proroctví ze Starého zákona, podle kterého bude Chrámová hora obydlena liškami. Až poté bude moci být znovu vybudován židovský chrám.

Lišek u Zdi nářků si v posledních dnech začali všímat obyvatelé Jeruzaléma i turisté. Několik lidí také psovité šelmy, hrající si na Chrámové hoře, natočilo. Mezi ortodoxními židy způsobily lišky poprask, podle některých jde totiž o naplněné Uriášovo proroctví z Knihy pláč.

 

"Mnoho lidí se na ty lišky podívá a řekne, že o nic nejde, že je to prostě přírodní jev a není žádný rozdíl v tom, kdyby tam místo lišek byli králíci. Jenže to má důvod, že Bible zmiňuje právě lišky, protože ty žijí na opuštěných a zdevastovaných místech," citovala izraelská média rabína Yosefa Bergera.

 

 

Právě ze starozákonní Knihy pláč židé předčítají vybrané žalozpěvy při svátku Tiš'a be-av, který letos vyvrcholí 10. srpna. Jde o dny, při kterých si židé připomínají tragické události své historie včetně zničení židovských chrámů v Jeruzalémě. Píše o tom portál Breaking Israel News.

 

 

Uriášovo proroctví, které je v Knize pláč obsaženo, hovoří o tom, že bude Chrámová hora v tak dezolátním stavu, že ji budou obývat lišky. Jakmile se tak stane, mělo by se naplnit i Zachariášovo proroctví o stavbě nové svatyně, na což židé čekají celá tisíciletí - od roku 70, kdy tzv. druhý chrám zničili Římané.

 

 

Z jeruzalémského chrámu tak zbyla jen Zeď nářků. Židé ale věří, že "jednoho dne" bude znovu vybudován Mesiášem. Po Šestidenní válce v roce 1967, kdy Izrael získal Východní Jeruzalém, byla založena hnutí, která požadují stavbu třetího chrámu ještě před příchodem proroka.

TN.cz