Chybějící příslušníci

Ubývají záchranáři, policisté i hasiči. Jsou nakažení nebo v karanténě

Jan Mareš
Jan Mareš
Publikováno 12. 10. 2020
Téma:

Složky Integrovaného záchranného systému začínají mít nouzi o zaměstnance. Například policistům chybí ve službě skoro tisícovka příslušníků. Buď jsou nemocní, nebo v preventivní karanténě. Hasičům chybí zhruba tři stovky.

Na druhou vlnu epidemie se začali připravovat záchranáři, policisté i hasiči už během letních prázdnin. Už teď ale mají vyšší počet nakažených a zaměstnanců v karanténě než na jaře.

 

"K dnešnímu dni evidujeme více než 420 policistů, kteří jsou nakažení covidem a zároveň máme více než 560 policistů v karanténě," popsal mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

 

Podle informací TV Nova zaznamenaly personální problémy především útvary cizinecké policie a pražské pořádkové policie. Strážci zákona jsou rozděleni na dvě směny, které se nepotkávají. Omezení výkonu služby prý zatím nehrozí. Na jaře ale omezovali silniční kontroly.

 

 

Hasiči mají momentálně skoro 150 pozitivních zaměstnanců a jednou tolik jich je v karanténě. Nejhůř jsou na tom v Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji.

 

"Situaci už nám to přece jenom komplikuje, musíme dělat řadu opatření, ať už přesouvání směn nebo jsou to organizační opatření. Všechny změny jsou také finančně náročné," vyjádřila se mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

 

 

U pražské záchranky je momentálně mimo službu kolem třiceti záchranářů. Z nich je šest nakažených, ani jeden se prý ale nenakazil od pacienta. Podobný počet evidují i jihočeští záchranáři.

 

"Pokud vím, zatím to nikde není natolik kritické, aby muselo dojít k omezování počtu posádek nebo podobně. Jsme schopni i ty výpadky v personálu nějakým způsobem doplnit," řekl Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb.

 

 

Skoro šedesát pracovníků má mimo službu i městská policie v Praze. "Zavedli jsme distanc na jednotlivých vnitřních pracovištích, zavedli jsme používání osobních pracovních prostředků a zrušili jsme všechna výjezdní zasedání, porady," popsal ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

 

Oproti jaru jsou ale složky Integrovaného záchranného systému prý dostatečně zásobeny ochranným materiálem, a to většinou s rezervou až do konce roku.

kvo TN.cz