Postižení ve školách

Účet za inkluzi rychle bobtná, bude stát ještě několik miliard

Děti ve škole
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Letošní školní rok přichází s jednou obrovskou novinkou. A tou je takzvaná inkluze, tedy začlenění handicapovaných dětí do běžných tříd. Účet za inkluzi ovšem velmi rychle roste, školy řeší i problémy se speciálními pomůckami.

Zdravotně postižených dětí, kteří dnes poprvé usedají do školních lavic, je více než padesát tisíc. Jde o žáky s vadami řeči, zraku, sluchu, vozíčkáře či autisty.


Za jejich začlenění do běžných tříd stát loni zaplatil 589 milionů korun, letos to za první pololetí byla už miliarda a půl. A příští rok jsou na inkluzi připravené hned čtyři miliardy, připomíná pondělní MF DNES.

 

Některé školy ovšem upozorňují, že utrácejí peníze zbytečně. Například základní škola v pražské Londýnské ulici koupila speciální volejbalový míč s rolničkou uvnitř.Její cinkání umožňovalo slabozraké dívce, aby se mohla účastnit hodin tělocviku. Míč stál tisícovku, nyní už ovšem škole k ničemu není, protože ona žačka odešla jinam.


A ředitel Martin Ševčík se obává, že se podobné případy budou opakovat. Přitom by podle něj úplně stačilo, kdyby si handicapovaný žák mohl pomůcku odnést s sebou na novou školu.


Jenže to jde dost těžko, protože to naráží na zákon o účetnictví a pravidla převodu majetku mezi příspěvkovými organizacemi.

pez TN.cz