Brno-Judrov

Účetní měla od radnice ukrást osm milionů! Pět let si toho nikdo nevšiml

Josef Svoboda
Josef Svoboda
2.3. 2020 20:55
Téma:

Účetní brněnské radnice si několik let posílala platby za faktury na svůj účet. Z rozpočtu tak podle policie ukradla osm milionů korun. Na její podvod se přišlo až díky auditu. Radnice si musela peníze na investice půjčit.

Je to čtvrtina ročního rozpočtu městské části Brno-Jundrov, a přesto se balík peněz nepozorovaně vypařil na účet dámy, která platby prováděla. "Kriminalisté zadokumentovali celkem 173 případů, škoda se vyšplhala na osm milionů korun," uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

 

Účetní na fakturách podle policie jednoduše zaměnila čísla účtů a s tímto trikem dokázala úspěšně vykrádat městskou kasu. Ani starostka nechtěla věřit, že částka je tak vysoká. "Překvapilo mě to velmi, nechtěla jsem věřit, myslela jsem, že jde o účetní chybu," přiznala starostka Ivana Fajnorová.

 

Zaměstnanci radnice měli podezření, že peníze někam mizí, opakovaně se vracely nezaplacené faktury, ale nikoho nenapadlo, že defraudantka je přímo u zdroje. "Nesrovnalosti odhalil audit statutárního města Brna," doplnil Šváb.

 

Policie teď ukončila vyšetřování a podala návrh na obžalobu. Bývalé účetní hrozí desetileté vězení.

 

 

Případy z posledních let ukazují, že účetní zneužívají svého přístupu k firemním i obecním penězům poměrně často. Jeden a půl milionu zpronevěřila účetní pečovatelského domu v Miroslavi, osm milionů účetní bohumínských městských organizací.

 

Rekordmankou je ale účetní Dana Niederlová. "Já jsem se bláznivě zamilovala. Najednou se objevil muž, který mi každý den vyznával lásku," popsala důvod.

 

Svému zaměstnavateli vyvedla z účtu přes sto milionů korun. U soudu se hájila, že peníze poslala neznámému ctiteli na internetu. Dostala devět let vězení a peníze se dodnes nepodařilo vypátrat.

epa TN.cz