ROUŠKY VENKU

Účinnost roušek je na podzim nízká, tvrdí odbornice. Prymula nesouhlasí

Zde je největší počet nakažených, lidé tu nosí roušky víc než jindy
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
David Mimra
David Mimra
20.10. 2020 10:42
Téma:

Od středy budou muset lidé ve městech i na vesnicích nosit roušky i venku. Podle některých odborníků ale účinnost roušek v exteriérech v tomto podzimním počasí klesá. Po pár hodinách je prý jednorázová rouška úplně k ničemu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na nich trvá a tvrdí, že mají význam.

O povinnosti nosit roušky na veřejnosti informoval ministr zdravotnictví v pondělí. Nařízení začne platit ve středu. "To opatření je limitováno tak, že v podstatě ve všech zastavěných oblastech, ve městech i na vesnicích jsou povinné roušky. V případě, že se jedná o setkání alespoň dvou osob, které nepatří do jedné rodiny a vzdálenost tam je menší jak dva metry," uvedl v pondělí ministr Prymula.

 


Mimo zastavěné oblasti se roušky nosit nemusí. Někteří odborníci už varují před slabou účinností roušky v podzimním počasí. "Klasická chirurgická rouška funguje na principu elektrostatického náboje na povrchu, který tvoří částečnou ochranu před mikroorganismy. Tento náboj však se zvlhnutím roušky klesá až zcela vymizí. Navíc se při opakovaném použití jednorázové roušky mohou přímo ve struktuře množit kvasinky a plísně, jejichž spóry poletují vzduchem,“ řekla ředitelka společnosti Nano Medical Marcela Munzarová.

 

 

Podle Munzarové se během sychravých dnů účinnost roušky kvůli vlhku snižuje. Nelze tak počítat, že jednorázová rouška vydrží například až čtyři hodiny. "Pokud používáte jednu roušku na cestu do práce, potom v ní sedíte v kanceláři a zase s ní jedete domů, tak vás dostatečně neochrání. Její funkčnost totiž skončí už někdy dopoledne po dvou až třech hodinách nošení,“ upřesnila Munzarová.

 


Ministr zdravotnictví si naopak myslí, že v nošení roušek i v exteriérech může v boji s pandemií výrazně pomoci. "Ty roušky venku mají význam v nějaké podobě. Čím je chladnější počasí tak tím narůstá jejich význam," vysvětlil Prymula.

 

Prymula má plán. Plošné testování do dvou týdnů. Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz