ANKETA Ochromení škol

Učitelé vyhlásili stávku kvůli platům! Ani ministr školství tomu nezabrání

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 1.11. 2019 20:41

Jednodenní stávka učitelů kvůli nespokojenosti s navýšením platů ochromí české školy příští týden ve středu. Oznámil to předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Podle něj vláda svým jednáním nepřispívá k důstojnému postavení zaměstnanců ve školství. Ministr Robert Plaga (ANO) svolal kvůli stávce mimořádnou tiskovou konferenci, s rozhodnutím odborů nesouhlasí.

Část škol zůstane ve středu 6. listopadu nejspíše uzavřená, některé by mohly míst omezený provoz. Učitelům se nelíbí, že jim vláda chce přidat na platech jen osm procent, požadují deset. Od konce září jsou proto ve stávkové pohotovosti.

 

"Osmiprocentní zvýšení platového základu učitelů, které nyní navrhl ministr školství Plaga, je nižší, než slíbil a v rozporu s jednáním, které proběhlo s premiérem Andrejem Babišem," uvedly školské odbory.

 

Anketa

Podporujete stávku učitelů?

Hlasovalo 2474 lidí.

 

Ministr školství Plaga se stávkou nesouhlasí. Podle jeho slov odbory řeší neustále pouze rozdělení tarifních a nadtarifních složek platu. "Celkový objem na platy pedagogů poroste v roce 2020 o deset procent a nejméně o dalších devět procent v roce 2021. Jsem přesvědčen, že stávka není na místě," vzkázal na páteční tiskové konferenci.

 

Plaga zároveň upozornil rodiče, že uzavření všech škol nehrozí. Ty, které se ke stávce připojí, mají podle jeho slov povinnost tuto skutečnost oznámit dopředu. "To, že na škole probíhá stávka, ještě neznamená, že bude uzavřena celá," doplnil ministr. 

 

Rozhovor s ministrem školství o stávce učitelů:

 

"Už potřebujeme schválit navýšení platů. Na základě posledního jednání s odbory jsme dospěli k názoru, a myslím, že oni s tím souhlasili, že je potřeba mít nějakou pohyblivou složku. Takže jsme se vrátili ke koncepci procentuálního navýšení platů ve výši osmi procent do tarifů a dvě procenta by byla pohyblivá složka," řekl po středečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

 

 

Ministr školství na posledním jednání s odboráři nabízel plošné navýšení platů o 2 700 Kč a dalších 900 Kč navíc pak na odměnách, to ale vláda neodsouhlasila. Ještě nedávno ale vláda chtěla učitelům přidat 10 procent, začátkem letošního roku to bylo 15 procent.

 

Podívejte se, co učitelům vadí, v reportáži TV Nova:

 

 

TN.cz