VYŠŠÍ PLATY

Učitelé si polepší! Budou brát v průměru 45 tisíc měsíčně

Platy učitelů
Zdroj: Getty Images
David Mimra
David Mimra
21.9. 2020 13:47
Téma:

Učitelé budou brát od příštího roku o devět procent více. Nebude to ale zadarmo. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) musí také šetřit. Rozpočet ministerstva na příští rok se vyšplhal na 238 miliard korun.

O vyjednávání o rozpočtu na příští rok informovala na sociální síti v pondělí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). “Ministr školství Robert Plaga uspoří na provozu pět procent, ale zároveň dodrží závazek průměrného platu pedagoga 45 tisíc,“ uvedla Schillerová.

 

Zároveň se oba ministři dohodli, že bude více peněz i na školní pomůcky a další aktivity. “Dlouho byla zanedbávaná také oblast, ze které platí školy pomůcky a aktivity, jako jsou právě školy v přírodě apod. V této oblasti se rozpočet navýší o 1,3 miliardy korun,“ uvedl po jednáních ministr Plaga.

 

Zvýšení platů učitelů ale nebude zadarmo. Plaga se musel zavázat, že i on na svém ministerstvu bude šetřit. “Dohodli jsme se s panem ministrem na úspoře provozních výdajů o 15 milionů korun. Tedy o pět procent,“ uvedla ministryně financí Schillerová.

 

 


V roce 2021 poroste i počet nepedagogických pracovníků ve školství a jejich ohodnocení. 430 milionů korun půjde na investice do svazkových základních škol v okolí Prahy, kterých je stále nedostatek. Ministerstvo školství bude v roce 2021 operovat s rozpočtem 238 miliard korun.

 

Pondělní oznámení o zvyšování platů uvítaly také odbory. Podle nich jde o dodržení dohody, kterou měly odbory s ministerstvem. Ve školství jsou ale stále ještě oblasti, na kterých je podle odborářů nutné zapracovat. “Dlouhodobě váznou motivace pro pedagogy, kteří dělají třídní učitele, preventisty nebo výchovné poradce. Tam ty příplatky a ta řešení stagnuje taky už několik let,“ řekl pro TN.cz František Dobšík předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PS).
 

TN.cz