Nastartujme Česko

Učni mají strach! Budou skládat závěrečné zkoušky, ale praxi nemají

Karel Kopeček
Karel Kopeček, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 22:18
11.2. 2021 17:40
Téma:

Letos by mělo dokončit střední školu přes 80 tisíc žáků. Více než čtvrtina z nich bude skládat závěrečné zkoušky na odborných učilištích. Jenže v době koronavirové krize se musí praktické dovednosti, potřebné ke zkoušce, naučit online. V pořadu Nastartujme Česko o tom mluvil ředitel Střední odborné školy Jarov, Miloslav Janeček.

Strach ze závěrečných zkoušek na učilištích mají letos nejenom učni, ale také jejich mistři. Koronavirová krize učňům znemožnila vykonávat odbornou praxi a drtivá většina z nich se tak může připravovat jen teoreticky. Truhláři se tak na videolekcích dívají, jak se dělá stůl a zedníci, jak se staví zeď.

 

Budoucí řemeslníci jsou tak například oproti studentům gymnázií v obrovské nevýhodě. Základní školy a střední školy zakončené maturitou se řeší neustále. O učilištích už se ale tolik nemluví. "Celkem tento rok bude ukončovat střední školu přes 80 tisíc žáků. Z nich by 25 tisíc mělo získat výuční list," uvedl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

 

 

Distanční výuka může fungovat, když se žáci učí teoretické znalosti, nikoliv praktické. "V okamžiku, kdy žáci učebních oborů mají praktickou výuku, tak ještě nikdo nevymyslel, jak to předat přes počítač," řekl Janeček.

 

Při odborném výcviku se tak učitelé snaží promítat praktické postupy pomocí online výuky, zadávat žákům úkoly, ale vše nakonec končí v teoretické rovině. Letošní třeťáci na učilištích přišli za poslední rok o stovky hodin praktického výcviku. 

 

 

"Bez manuální práce, která má být to, co budou v zaměstnání po škole dělat, nevyjdou tu školu jako plnohodnotní řemeslníci," nastínil Janeček. Jsou sice povolené individuální konzultace, ty je možné dělat ale jen v režimu jeden na jednoho. 

 

Anketa

Chybí podle vás učňům odborná praxe?

Hlasovalo 329 lidí.

Klasická učňovská zkouška sestávala vždy z písemné zkoušky, ústní a praktické. Tento rok mají školy možnost zrušit písemnou nebo ústní část. Což ale vůbec neřeší problém s praktickou částí zkoušky. "Potřebovali bychom, aby se žáci mohli vrátit alespoň na poslední část školního roku, abychom to mohli dohnat," dodal ředitel.

 

 

Naštěstí školy můžou praktickou zkoušku kvůli mimořádné situaci odložit na letní prázdniny. "Myslím, že touhle cestou řada škol půjde," domnívá se Janeček. Přesto rok a půl chybějící praxe se jen tak rychle nedožene. Janeček se ale domnívá, že kvůli nedostatku řemeslníků se žákům po ukončení studia podaří sehnat práci, i když v ní budou muset leccos dohnat.

Podívejte se na reportíž z Televizních novin:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz