Hrozivý nález

Uhynulí mořští orli se objevili i na Příbramsku. Policisté hledají traviče

Uhynulí orli na Příbramsku - 2
Zdroj: Ochrana fauny ČR
Uhynulý orel mořský, kterého našli na Příbramsku
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 23. 2. 2021 14:45
20.2. 2021 22:05
Téma:

Ochránci přírody a především ornitologové jsou zoufalí. Po Klatovsku se uhynulí orli objevili také poblíž Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem. Majestátní dravec byl podle pracovníků záchranné stanice Ochrana fauny ČR otráven. O den později v okolí našli dalších 15 uhynulých zvířat. Na případu pracují kriminalisté.

Uhynulá, s velkou pravděpodobností otrávená, zvířata našli poblíž obce na Příbramsku na území Chráněné krajinné oblasti Brdy. Celkem jich bylo 16, kromě orla mořského šlo o krkavce, káně, jestřáby, straku a lišku. Odborníci se domnívají, že byli otráveni nervovým jedem karbofuranem. Jasno budou mít až po pitvě.

 

"Upozorňujeme obyvatele i návštěvníky CHKO Brdy a oblasti Rožmitálska, aby se v případě nálezu uhynulých zvířat ve volné krajině mršin nedotýkali a nahlásili to neprodleně policii. Zejména jde o dravce, krkavcovité či kuny a lišky," varuje záchranná stanice Ochrana fauny ČR na svém facebooku.

 

Vzhledem k vkendovmu nlezu mrtvch orl moskch pipomnme, jak postupovat, pokud v prod najdete dravce (s...

Zveejnil(a) esk spolenost ornitologick dne Pondl 8. nora 2021

 

Návštěvníky Brd stanice také upozorňuje na to, aby své mazlíčky nenechávali volně pobíhat. V případě, že pes nebo jiné zvíře sežere, byť jen část otrávené mršiny, hrozí, že se otráví taky. Orel mořský, kterého v sobotu našli na Příbramsku, je v Česku kriticky ohroženým druhem.

 

 

"Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest ve vězení," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

 

Začátkem února objevili pracovníci záchranné stanice na Klatovsku čtyři otrávené mořské orly. Podle ornitologů uhynuli v nervové křeči, jen kousek od hnojiště uprostřed pastviny pro skot. Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice vedou stopy do míst, kde se na Plzeňsku skladují zbytky z jateční výroby.

 

GALERIE: Uhynulé orly našli i na Příbramsku

1
/
5
Zdroj: Ochrana fauny ČR
Uhynulí orli na Příbramsku - 1

TN.cz