incident s vojáky

Ukázal nahý zadek na americký konvoj. Jen přestupek, řekl soud

Vystrčil nahý zadek na americký vojenský konvoj a dostal za to podmínku na deset měsíců podmíněně. Teď ale soud rozsudek zrušil a přehodnotil ho jen na přestupek. Za ten hrozí už jen pokuta.

Anketa

Nahý zadek a neuposlechnutí výzvy policie je...

Hlasovalo 193 lidí.
Incident se odehrál na jaře při průjezdu spojeneckého konvoje amerických vojáků přes Česko. Když konvoj projížděl Vyškovem, Martin Zapletal na vojáky celkem třikrát vystrčil z kalhot holý zadek. Udělal to i přesto, že ho policisté vyzvali, aby to už neopakoval. Pak ho zadrželi.

 

Martin Zapletal je bývalý voják, v současné době se živí jako řidič kamionu. Za incident, na který se pečlivě připravil, se už na místě policistům předem omluvil a hodnotí ho jako způsob protestu proti americké armádě. Sám očekával nanejvýš pořádkovou pokutu.

 

GALERIE: Americky konvoj dorazil do České republiky

1
/
4
Zdroj: ČTK
Americký konvoj v Praze - 1

 

To se mu teď po krátké soudní peripetii i splnilo. Nejprve byl ve zkráceném řízení odsouzen k desetiměsíčnímu trestu s podmínkou na dva roky. Proti tomu ale podal odpor a kauza se ocitla v hlavním líčení. Dnes soudkyně Zdeňka Kalová rozhodla, že incident s holým zadkem je pouze přestupek.

 

 

Soud sice konstatoval, že se na počínání Zapletala - navíc přes varování policistů - lze dívat jako na výtržnictví, ale přihlédl k "motivaci a osobnosti" bývalého vojáka. Za přestupek už Martinu Zapletalovi hrozí jen pokuta.

 

 

Podobnými soudními peripetiemi si prochází například kauza rudých trenýrek nad Pražským hradem. Tam ale obžalovaní umělci nemají tolik štěstí jako bývalý voják. Nejprve letos v srpnu soud smetl žalobu a prohlásil, že vyvěšení trenýrek nebylo trestným činem, ale projevem svobodného názoru. Proti tomu se odvolala státní zástupkyně a další soud rozsudek zrušil, takže výtvarníci znovu čelí žalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci.

 

 

tn.cz / gar