Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.1. 2019 20:22
Tuny a tuny sněhu

Uklidit tisíce tun sněhu je pořádná fuška, končí v řekách i na polích

Zdroj: TV Nova

V oblastech, kde připadlo hodně sněhu, mají obrovské problémy s jeho odklízením. Tisíce tun sněhu z ulic, chodníků, či náměstí musejí pracovníci odvézt mimo města , takže končí na loukách nebo třeba v řekách.

Jablonec nad Nisou má rozlohu přes 31 kilometrů čtverečních, za poslední dny tu připadlo půl metru sněhové peřiny. Technické služby města si tu musí poradit s více než 15 tisíci kubíky sněhu.

 

Bagry a nakladače jsou v nepřetržitém provozu už několikátý den. Do úložiště u plaveckého bazénu už navezli 2220 tun sněhu. A kam se sněhem řeší také například na Božím Daru v Krušných horách, kde je kalamita.

 

Jedna věc je sníh naložit, druhá, kam ho potom v zasněžené krajině složit. Špindlerův MIýn má výhodu. Nesmí se tu totiž solit silnice a sníh tak mohou nakladače vyklápět přímo do Labe. Většina obcí ale musí dostat dobrozdání od několika institucí.

 

"Máme asi čtyři lokality, kam ho v případě potřeby můžeme odvézt. Jedno místo je v blízkosti řeky, tam je potřeba povolení od Povodí Labe," vysvětluje Petr Vinklář z královéhradeckého magistrátu.

 

 

"Musíme žádat inspektorát životního prostředí, jestli se sněhem můžeme do řeky nebo ho necháme na louce za městem, kde postupně roztaje," přizvukuje náchodský starosta Jan Birke.

 

A otázku: Kam s ním? budou řešit obce na západě, severu a východě Čech pravděpodobně i několik nadcházejících dnů, znovu má totiž silně sněžit.

pez, Filip Pultar TN.cz